Czym kierują się studenci przy wyborze stażu?

2016-06-21 15:19:31 (ost. akt: 2016-06-22 08:11:21)
Czym kierują się studenci przy wyborze stażu?

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Prestiż firmy i szansa na stałe zatrudnienie to główne czynniki, którymi kierują się studenci przy wyborze stażu. Wysokość wynagrodzenia nie jest najważniejsza. Tym kryterium kieruje się wyłącznie 8 proc. studentów.

Z raportu "Rynek pracy 2.0" przeprowadzonego przez PwC wynika, że prestiż i możliwość stałego zatrudnienia to czynniki, którymi kierują się studenci przy wyborze stażu. Aż 38 proc. uważa, że te kryteria są najważniejsze. Odmienne zdanie na ten temat mają pracodawcy. 42 proc. z nich twierdzi, że prestiż jest najważniejszy, a szansą na stałe zatrudnienie kieruje się wyłącznie 31 proc. studentów.

Wynagrodzenie też nie jest najważniejsze, bo tylko 8 proc. młodych ludzi kieruje się tym kryterium. Tylko 3 proc. decyduje się na staż po wysłuchaniu opinii znajomych. Ani studenci, ani pracodawcy nie uważają, żeby benefity pracownicze i wyposażenie biura miały jakiekolwiek znaczenie.

Studenci i pracodawcy twierdzą, że najatrakcyjniejszą formą zdobywania praktyki zawodowej jest staż w trakcie roku akademickiego. Na ten aspekt wskazało 52 proc. młodych ludzi i 53 proc. zatrudniających. Na pracę w wakacje zdecydowałoby się 37 proc. studentów, a jedynie 11 proc. z nich uważa, że mogłoby pracować bezpośrednio po studiach bez wcześniejszego stażu.

Badani obu grup uważają też, że staż nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy. 48 proc. młodych ludzi twierdzi, że ta forma zatrudnienia powinna trwać 1-3 miesięcy, a 40 proc. wskazało na 3-6 miesięcy. Pracodawcy mają odmienne zdanie. 55 proc. uznaje, że staż powinien trwać 3-6 miesięcy, a 23 proc. wymaga stażu nie dłuższego niż 3 miesiące.

Z raportu wynika, że oczekiwania co do wynagrodzenia kształtują się na poziomie 1-2 tys. zł. 34 proc. chciałoby zarabiać 1,5-2 tys. zł, a 30 proc. wystarczy pensja 1-1,5 tys. zł.


oprac. mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB