Te pytania usłyszysz na rekrutacji

2016-06-28 12:46:43 (ost. akt: 2016-06-28 13:09:41)
Te pytania usłyszysz na rekrutacji

Autor zdjęcia: pixabay.com

Skończył się rok szkolny. Absolwenci szkół podczas wakacji zaczynają szukać swojej pierwszej prawdziwej pracy. Aby wypaść jak najlepiej, warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Okres letni to czas stażów i prac sezonowych. Jednak absolwenci jak najszybciej chcą znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie. Nie jest to takie łatwe, bo pracodawcy coraz częściej wymagają co najmniej kilkuletniego doświadczenia. Dlatego do rozmowy kwalifikacyjnej warto przygotować się jak najlepiej. Oto lista pytań, które często się pojawiają.

Dlaczego akurat Panią/Pana powinniśmy zatrudnić?
Rekruterzy oczekują, że kandydat w kilku zdaniach przedstawi siebie. Nie należy powielać informacji zawartych w CV. Dane powinniśmy podać zgodnie z prawdą. Trzeba wymienić swoje osiągnięcia na studiach lub z poprzedniej pracy. Można wspomnieć o uzyskanych nagrodach, mocnych stronach, a nawet pochwalić się znajomością branży czy łatwością nawiązywania kontaktów. Wystarczy krótka, ale rzeczowa wypowiedź.

Co Pani/Pan wie o naszej firmie?
Pracodawca chce dowiedzieć się, czy kandydat jest przygotowany do rozmowy. Chce też mieć jasny obraz, czy aplikujący szuka jakiegokolwiek zatrudnienia, czy zależy mu na tym konkretnym stanowisku. Dlatego warto jak najlepiej poznać firmę, poczytać o historii, sukcesach. Można też przygotować kilka pytań. W ten sposób kandydat da do zrozumienia, że zależy mu na tej konkretnej pozycji.

Gdzie Pani/Pan widzi siebie za 5 lat?
Jest to pytanie podchwytliwe, bo rekruter z jednej strony będzie chciał się dowiedzieć, czy kandydat jest ambitny, z drugiej zaś chce sprawdzić, czy nie chce kogoś w przyszłości „wygryźć” ze stanowiska. Nie warto mówić, że zależy nam na jak najszybszej karierze i pieniądzach. Najlepiej wspomnieć o rozwoju osobistym w ramach rozwoju całej firmy. Przyszły pracownik nie powinien opowiadać o życiu osobistym, bo może to zostać odebrane jako nieprofesjonalne.

Jakie są Pani/Pana słabe strony?
Pytanie to jest często stawiane. Najczęstsze odpowiedzi to „jestem perfekcjonistą” lub „jestem pracoholikiem”. Jest to schemat. Przed rozmową można zrobić listę wad i opowiedzieć, o tej najmniej ważnej. Warto przemilczeć te, które wyeliminują pretendenta z dalszej rekrutacji. Można zacząć od twierdzenia, że są to wady, które próbuje się wyeliminować. Wtedy przyszły szef pomyśli, że kandydat stawia sobie wyzwania.

Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?
Nie każdy kandydat potrafi otwarcie rozmawiać o pieniądzach. Jeśli padnie suma zaniżona, to ciężko będzie wynegocjować później wyższą płacę, a jeżeli będzie zbyt wysoka, to pracodawca może zatrudnić kogoś innego. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną można sprawdzić, jakie są średnie krajowe zarobki na tym stanowisku.

mos

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB