Pracodawcy branży finansowej zabiegają o pracowników

2016-09-28 15:39:32 (ost. akt: 2016-09-28 15:39:39)
Pracodawcy branży finansowej zabiegają o pracowników

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Futuro Finance

Rynek pracy ewoluuje, co cieszy szukających zatrudnienia: większy wybór oznacza dla nich nowe możliwości. Wyższa pensja, stałe zatrudnienie, dodatkowe benefity i możliwość rozwoju – pracodawcy z branży finansowej podejmują wyzwanie. Warto docenić wymagających pracowników, bo wykwalifikowany, zgrany zespół jest wartością firmy.

Rynek pracy w 2016 r. określany jest jako rynek pracownika. Na to zjawisko mają wpływ m.in. spadek bezrobocia, wyższe wymagania poszukujących pracy oraz wzrost znaczenia wizerunku pracodawcy. Kandydaci dyktują warunki, negocjują i wybierają najlepszą propozycję – tak jest chociażby w branży IT oraz szeroko rozumianych finansach. Zadaniem firmy, która liczy na stały rozwój, jest zwrócenie na siebie uwagi lojalnych pracowników w procesie rekrutacji. Ten również ewoluował: nie wystarczy już oferta pracy na portalu ogłoszeniowym. Rekruterzy zabiegają o aplikację odpowiednich kandydatów w mediach społecznościowych, organizują spotkania, na których można poznać firmę i porozmawiać o wstępnych warunkach. Udział w targach pracy i branżowych konferencjach to kolejne działania mające na celu prezentację miejsca pracy i jego pozycji na tle konkurencji.

Przyjazna rekrutacja, czyli sprawdzian dla pracodawcy


Pierwszym ważnym etapem dla obydwu stron jest rozmowa kwalifikacyjna. Jej przyjazny charakter, docenienie starań kandydata i szczerość rekrutującego mają decydujące znaczenie. Ważne są warunki, w których rozmówca poczuje się na tyle swobodnie, by autoprezentacja stała się przyjemnością. – W branży finansowej rekrutacja musi przebiegać w dobrej atmosferze – tej samej, która sprzyja biznesowi. Kandydat i pracodawca mają te same cele, dlatego ważne jest również znalezienie wspólnego języka. Kandydaci na doradców finansowych wybierają konkretną komunikację zasad współpracy i zdecydowane odpowiedzi na ich pytania. Te czynniki wpływają na sumę wrażeń ze spotkania, a oferta pracy nabiera dla nich odpowiedniej wartości – opowiada Magdalena Łuszczak, specjalista ds. HR w firmie zajmującej się doradztwem finansowym. W nowym układzie rekrutacyjnym to pracodawca przedstawia swoje usługi najważniejszemu klientowi: przyszłemu pracownikowi.

Przyjazne miejsce pracy, czyli sposób na rotację


Następy etap rozpoczyna się już od pierwszego dnia w nowej firmie. Badania Randstad z lipca 2016 potwierdzają, że rotacja pracowników rośnie. Tylko w III kw. 2016 r. pracę zmieniło 29 proc. ankietowanych, a 37 proc. myśli o tym kroku. Rynek pracownika oznacza, że lepszą propozycję można znaleźć szybciej. Elastyczne warunki zatrudnienia również sprzyjają poszukiwaniom. Dlatego stabilna umowa, z jasno określonymi zasadami, satysfakcjonujące wynagrodzenie z możliwością rozszerzenia go prowizją oraz pakiety medyczne i sportowe pozwalają na budowę solidnego zespołu doradców finansowych. Nie bez znaczenia są też spotkania integracyjne, firmowe wyjazdy, a nawet małe przyjemności, czyli, np. pamięć o urodzinach pracowników. Nowocześni pracodawcy idą krok dalej: tworzą specjalne warunki pracy dla przyszłych mam, dając im pewność, że zmiany w rodzinie nie wpłyną na ich zatrudnienie. W dużych strukturach powstają również firmowe przedszkola.

Dla poszukujących pracę coraz ważniejsze stają się specjalistyczne szkolenia, które oferuje firma. W najpopularniejszych branżach inwestycja w pracownika stała się w obowiązkiem. To może być dobry sygnał dla tych, którzy dopiero wkraczają na swoją ścieżkę zawodową. Mimo braku doświadczenia w finansach, można zdobyć nowe umiejętności już na start w ramach szkoleń wdrożeniowych. Banki oraz firmy zajmujące się doradztwem finansowym starają się w ten sposób otworzyć na pracownika: dają szansę na pierwszą pracę, doceniają determinację kandydatów. – Bardzo ważne jest, by w czasie rozmowy wykazać się motywacją do pracy i kompetencjami miękkimi, czyli dobrą organizacją, działaniami w grupie, a w szczególności umiejętnościami komunikacyjnymi. Praca w finansach wiąże się ze stałym kontaktem z klientem – wyjaśnia Magdalena Łuszczak. – Idealny kandydat to osoba, która stawia sobie wysoko poprzeczkę, ma jasno określone cele zawodowe i osobiste oraz konsekwentnie je realizuje – dodaje. Doradcy finansowi wybierają jasno określoną ścieżkę kariery i mają swój cel zawodowy – wiedzą, że pracodawca może ułatwić im jego realizację. Szkolenia dla kadry zarządzającej to kolejny etap budowy wzajemnych relacji, a praca w finansach oznacza konieczność podnoszenia kompetencji ekspertów.

Mat. prasowe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB