Im więcej wiesz o swoich prawach, tym jesteś silniejszy

2011-11-07 14:20:06 (ost. akt: 2011-11-10 11:02:47)

O tym, w jaki sposób zwiększyć swoją wiedzę na temat prawa pracy oraz o korzyściach, które ta wiedza daje rozmawiamy z Markiem Wójciakiem, Okręgowym Inspektorem Pracy w Olsztynie.


Im więcej wiesz o swoich prawach, tym jesteś silniejszy

Autor zdjęcia: Archiwum OIP— W październiku inspekcja pracy rozpoczęła kampanię „Poznaj swoje prawa w pracy”. Skąd ten pomysł?


— Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Pentor, trzy czwarte Polaków uważa, że pracownicy skłonni są do rezygnacji z  egzekwowania swoich praw w pracy, by utrzymać posadę. Nasze doświadczenia pokazują natomiast, że wiedza przeciętnego pracownika na temat prawa pracy i przepisów BHP jest bardzo ograniczona. Świadczą o tym chociażby tysiące porad prawnych, których udzielamy każdego roku.
Celem kampanii, realizowanej pod hasłem „Bądź pewny, silny, kompetentny”, jest zachęcanie pracowników i pracodawców do podnoszenia poziomu wiedzy na temat praw i obowiązków w pracy oraz promocja postaw służących kształtowaniu praworządności w  stosunkach pracy. Chodzi nam także o wyrobienie u pracowników umiejętności asertywnych zachowań względem pracodawcy w oparciu o regulacje prawa pracy.— Czy do inspekcji pracy można poskarżyć się anonimowo?

— Skargi nie zawierające danych osobowych skarżącego (imię, nazwisko, adres) są kierowane do rozpatrzenia tylko w uzasadnionych przypadkach, w szczególności, gdy z ich treści wynika, że w sposób rażący naruszane są przepisy prawa pracy (w tym występuje zagrożenie życia lub zdrowia pracowników) lub też uwzględnienie takiej skargi w planowanej działalności kontrolnej uzasadnione jest interesem społecznym. 
Chciałbym podkreślić, że inspektor pracy podczas kontroli nigdy nie ujawnia danych osoby skarżącej, chyba że wyrazi ona na to zgodę, a więc obawy pracowników o reakcje pracodawcy są nieuzasadnione. Ponadto złożenie skargi do inspekcji pracy nie daje pracodawcy podstaw do rozwiązania umowy o pracę.— Jak Pan sądzi, czy ta kampania ma szansę poprawić sytuację w zakresie przestrzegania prawa pracy przez pracodawców regionu Warmii i Mazur?


— Z pewnością jednorazowa akcja niczego w tej dziedzinie nie zmieni. Potrzebne są działania długofalowe, które spowodują wzrost świadomości zarówno pracowników jak i pracodawców. Uważam jednak, że każda metoda działania prowadząca do zwiększenia szacunku pracodawcy dla pracowników jest dobra. Szczególnie, że wielu pracowników, zwłaszcza młodych, nieświadomych swoich praw, jest po prostu traktowanych jak tania siła robocza. Mam tu na myśli chociażby młodocianych odbywających praktyki zawodowe i zatrudnianych przy pracach wzbronionych lub zupełnie nie związanych z programem praktyki. Podobnie jest z osobami podejmującymi prace sezonowe, dorywcze — często bez jakichkolwiek umów, w ramach tzw. próby, którzy zwracają się do nas o pomoc, bo np. nie wypłacono im wynagrodzenia.
rozmawiała Anna Banaszkiewicz

strona internetowa Okręgowej Inspekcji Pracy w Olsztynie:
www.olsztyn.oip.pl


Komentarze (7)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anonim #540787 | 82.160.*.* 2 lut 2012 15:38

  e tam mobbing niech zajmą się pracodawcami KTÓRZY PODATKÓW UNIKAJĄ ZNAM TEN PRZYKŁAD NA WŁASNEJ SKÓRZE POPRACOWAŁAM 2 MIESIĄCE ZWOLNIŁ BEZ POWODU DZIEWCZYNA PRZE DE MNĄ 3 TYG A POPRZEDNIA OK 1 TAGZE MASAKRA I CO TAKIEMU NIC NIE ZROBIĄ

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pracownik #459375 | 88.156.*.* 29 lis 2011 19:41

  bardzo prosze zajmijcie sie transcomem w olsztynie a najlepiej poczytajcie forum co ludzie pisza tam naprawde potrzebna jest pomoc dlaczego nie zatrudniaja ludzi starszych bo co niewygodni

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mirka #459343 | 88.156.*.* 29 lis 2011 19:17

   bardzo prosze zajmijcie sie agencjami pracy tymczasowej co tam sie wyprawia sprawdzie jak sa zatrudniani pracownicy i ostatni rok tam jest łamane prawo

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kaz #434924 | 79.184.*.* 7 lis 2011 19:23

   a dlaczego nie chcecie zająć się prawami policjantów wobec których istnieje prawdopodobieństwo stosowania przez przełożonych mobingu wobec podwładnych, mi np kazano wykonywać w czasie zwolnienia lekarskiego na depresję czynności służbowe i chodzić do pracy a zarazem naruszano mir domowy mojej rodzinie

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)