Inżynier kontroli jakości

2012-02-23 14:50:06 (ost. akt: 2012-02-23 14:51:00)

Coraz więcej firm, producentów i usługodawców zdaje sobie sprawę, że wysoka jakość to podstawa udanego biznesu. Inżynierowie kontroli jakości stali się więc branżą, na którą jest coraz większe zapotrzebowanie.

Czym zajmuje się inżynier kontroli jakości? Najprościej mówiąc — kontroluje wszystkie etapy procesu produkcyjnego, dzięki czemu zapobiega wytwarzaniu towarów wadliwych i złej jakości: opracowuje plany kontroli, dopuszcza do produkcji, prowadzi postępowanie reklamacyjne, analizy, badania i dokumentację ich wyników. Produkty niezgodne ze specyfikacją są odrzucane lub przekazywane do poprawienia.

Duża wiedza i nowości
Inżynierowie kontroli jakości powinni mieć wykształcenie wyższe, najlepiej techniczne, które umożliwia zrozumienie podstaw procesów technologicznych. Polecane kierunki to, na przykład inżynieria materiałowa i materiałoznawstwo.
Zakres obowiązków inżyniera kontroli jakości jest różny i zależy od zajmowanego stanowiska pracy. Pomimo to, każdy specjalista w tym zawodzie musi mieć wiedzę o potrzebach rynku i wymogach jakościowych, stawianych towarom. Powinien też orientować się w nowościach technologicznych, szczególnie jeśli chodzi o nowa aparaturę kontrolno-pomiarową, stosowaną w produkcji towarów.
Nie jest więc to zawód, w którym wiedza zdobyta na studiach wystarczy na całe zawodowe życie. Inżynier kontroli jakości musi być stale na bieżąco, brać udział w kursach doszkalających, czytać branżową literaturę i stale podnosić kwalifikacje.

Kto najlepiej sprawdzi się w tym zawodzie?

Praca inżyniera kontroli jakości jest najczęściej samodzielna i indywidualna, zarówno podczas projektowania, jak i dokonywania oceny czy podejmowania decyzji. Specjalista kontroli jakości powinien więc być nie tylko świetnie wykształcony, ale samodzielny w codziennej pracy.
Oprócz tego przydatna jest też dobra pamięć, spostrzegawczość, podzielność uwagi, umiejętność analizowania danych. W tym zawodzie świetnie sprawdzą się osoby cierpliwe, dokładne, o analitycznym umyśle. Wymagania są więc takie same, jak w przypadku innych zawodów inżynierskich. 

Pożądani na Zachodzie
Na specjalistów w tej branży praca czeka nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Na Zachodzie zapotrzebowanie na wykształconych fachowców rośnie, co związane jest z mniejszą liczbą osób, wybierających studia techniczne. Wielu doświadczonych pracowników zmieniło też kwalifikacje w wyniku zastoju w branży i przemian zachodzących na rynku.
Teraz zaczyna być odczuwalny brak odpowiedniej kadry, a co za tym idzie — pojawia się szansa dla polskich inżynierów, by mogli zarabiać, takie same kwoty, co w kraju, ale liczone w euro. Polscy inżynierowie są bowiem za granicą bardzo cenionymi pracownikami, docenianymi za zaangażowanie, sumienność, doskonałe przygotowanie teoretyczne i ogromne doświadczenie. ab

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB