Szukasz pieniędzy na firmę? Znajdź anioła

2012-11-02 10:51:01 (ost. akt: 2012-11-02 10:56:29)

Masz dobry biznesplan, ale bank odmówił ci kredytu, a w urzędzie pracy skończyły się środki na dotacje? Ciekawym rozwiązaniem jest znalezienie anioła biznesu, który zainwestuje w ciebie i twoją firmę.

Szukasz pieniędzy na firmę? Znajdź anioła

Autor zdjęcia: sxc.hu

Coraz częściej myślisz o założeniu własnej firmy? Masz dobry pomysł na biznes? To wszystko za mało. Trzeba jeszcze dobrze zbadać rynek, znaleźć kontrahentów czy potencjalnych klientów, napisać biznesplan i rzecz najważniejsza — znaleźć źródło finansowania.
Prawie każdy biznes ma, niestety, to do siebie, że zanim zaczniemy zarabiać, trzeba sporo zainwestować. Pół biedy, jeśli mamy zamożną rodzinę, spore oszczędności czy zdolność kredytową na wzięcie pożyczki czy kredytu na start. W przeciwnym razie trzeba szukać innych źródeł sfinansowania własnego biznesu. Właśnie dla takich osób są anioły biznesu.

Inwestuje, ale też ingeruje
Anioły biznesu to najczęściej osoby fizyczne, które inwestują swoje pieniądze w ciekawe, rokujące na przyszłość przedsięwzięcia. Najczęściej są to dopiero powstałe firmy, które mają duży potencjał, a ograniczone środki.
Od anioła biznesu możesz otrzymać nie tylko pomoc czysto finansową, ale też dużą wiedzę, doświadczenie, umiejętność prowadzenia biznesu. Wiedza inwestora pomoże ci w trudnych sytuacjach, dzięki czemu popełnisz mniej błędów. A takie przecież często zdarzają się początkującym biznesmenom. Co więcej, pomoże Ci zaistnieć w otoczeniu biznesowym — taka osoba ma zwykle szerokie kontakty w środowisku, wśród dostawców, kontrahentów, partnerów biznesowych.

Biznesplan musi dobrze rokować
Anioły biznesu inwestują raczej w niewielkie firmy, bez względu na branżę — dla nich najważniejszy jest potencjał wzrostu, czyli jak szybko firma będzie generować realne dochody. Co więcej, bardzo często zasiadają w finansowanych przez siebie firmach, mając wpływ na ich politykę.
Ile można uzyskać? Anioły biznesu inwestują zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dalsze finansowanie jest uzależnione od tego, jak firma radzi sobie na rynku i jakie są efekty jej działalności. Oczywiście, musisz pamiętać, że anioł biznesu nie jest altruistą, który da ci pieniądze za darmo. To również biznesmen — inwestuje w przedsięwzięcie o wysokim stopniu ryzyka, dlatego gdy firma zacznie zarabiać, pobierze odpowiedni procent od zysków.

Szukaj sieci aniołów
Gdzie szukać aniołów biznesu? W Polsce jedną z najprężniej działających organizacji jest Polska Sieć Aniołów Biznesu. Sieć jest ogólnopolska, jednak jest też sporo regionalnych sieci, oferujących wsparcie na poziomie lokalnym. Sprawdź, jakie organizacje działają w twoim regionie zamieszkania i wybierz się do nich po szczegółowe informacje. Jeśli nie masz szans na pozyskanie środków na firmę z innego źródła, może to być jedyny sposób na wystartowanie z własną działalnością. ab

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB