Dobry informatyk etatu nie potrzebuje, on przychodzi z zewnątrz...

2013-01-14 11:17:07 (ost. akt: 2013-01-14 11:24:15)

Własny biznes to marzenie niemal każdego, kto ma dość pracy na etacie. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na rezygnację z pewnego źródła zarobku. Nie muszą się o to martwić informatycy — poradzą sobie doskonale nawet bez stałego zatrudnienia.

Dobry informatyk etatu nie potrzebuje, on przychodzi z zewnątrz...

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Doskonałym biznesem dla informatyka jest outsorcing IT. W czasach, gdy większość firm potrzebuje obsługi informatycznej, a nie każdą stać na utworzenie działu informatycznego i zatrudnienie specjalistów, korzystanie z firm zewnętrznych staje się coraz bardziej popularne. Outsorcing to szansa na pewny biznes dla informatyków, a dla firm możliwość minimalizacji kosztów obsługi IT. Czym jest outsorcing? To po prostu zlecanie różnego rodzaju zadań firmom zewnętrznym, specjalizującym się w danej branży. Mogą to być firmy informatyczne, agencje reklamowe, biura księgowe itp.

Brak etatu ma wiele plusów
Outsorcing jest dla informatyków doskonałym sposobem na zwielokrotnienie źródeł dochodu. Nie są uwiązani etatowo w jednej firmie, mogą mieć tylu klientów, ilu będą w stanie obsłużyć. Outsorcing to też dość dochodowy biznes, dający duże możliwości rozwoju. Najniższe stawki za obsługę jednej firmy to około dwóch tysięcy złotych. Przemnóżmy to przez liczbę obsługiwanych w miesiącu firm. Nawet po odjęciu wszystkich kosztów prowadzenia działalności, miesięczne zarobki plasują się dużo powyżej średniej krajowej.
Czym zajmują się informatycy na swoim? W zależności od profilu klienta, instalują oprogramowania dla pracowników, tworzą nowe aplikacje, przygotowują stanowiska pracy, dbają o ochronę danych firmy czy zakładają ochrony antywirusowe.

Korzyści dla jednych i drugich

Jak wejść w ten biznes? Musisz być informatykiem, niekoniecznie z papierkiem potwierdzającym ukończenie wyższej uczelni. Wystarczy doświadczenie, kilka dobrych certyfikatów, pozytywne referencje od poprzednich pracodawców i już można startować z własnym informatycznym biznesem. Konieczne będzie założenie działalności gospodarczej i znalezienie kilku firm, które byłyby zainteresowane korzystaniem z zewnętrznych usług informatycznych.
Będzie to raczej proste, gdyż w czasach kryzysu firmy minimalizują koszty, tną etaty i z otwartymi ramionami przyjmą specjalistów, którzy będą dla nich pracować, a nie trzeba będzie im dawać umowy o pracę. Dobremu informatykowi, co prawda, trzeba sporo zapłacić, jednak opłata rachunku czy faktury raz w miesiącu będzie i tak korzystniejsza niż utrzymywanie etatu i ponoszenie wszystkich związanych z tym kosztów.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB