Zawód ratownik medyczny

2011-11-16 14:27:27 (ost. akt: 2011-11-16 14:27:53)

Jeździ karetką do chorych i poszkodowanych w wypadkach, na co dzień ratuje ludzkie zdrowie i życie. Ratownik medyczny to zawód stresujący i odpowiedzialny — nie każdy się w nim sprawdzi.


Zawód ratownik medyczny

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera


Coraz więcej młodych ludzi, szukając swojej drogi zawodowej, decyduje się zostać ratownikiem medycznym. To zawód, który z roku na rok jest coraz bardziej szanowany i doceniany przez społeczeństwo. Do obowiązków zawodowych ratownika należy udzielenie szybkiej i sprawnej pomocy. Jest wzywany w stanach nagłych i zagrożenia życia, jeździ też do wypadków i katastrof. Jego zadaniem jest zachowanie, przywrócenie i utrzymanie podstawowych funkcji życiowych.


Trzyletnie studia, dwuletnia policealna

Zawodu ratownika medycznego można się nauczyć podczas studiów na wyższej uczelni lub w szkole policealnej na dwuletnim kursie. W placówkach policealnych uczniowie mają zajęcia z anatomii, fizjologii, patologii, a także psychologii, farmakologii w ratownictwie. Uczą się języka migowego, technik samoobrony, podstaw prawa i ekonomii.
Duży nacisk w szkołach policealnych kładzie się na praktyki zawodowe, które odbywają się w szpitalach, stacjach pogotowia ratunkowego czy oddziałach intensywnej opieki medycznej. Po zakończeniu dwuletniej edukacji, absolwenci szkoły policealnej przystępują do egzaminu zawodowego. Jeśli zdadzą go pozytywnie, otrzymają dyplom uprawniający do wykonywania zawodu.Takie same uprawnienia

Jeśli zdecydujemy się na kształcenie w zawodzie ratownika na uczelni wyższej, czeka nas trzyletnia edukacja na studiach licencjackich. W programie są między innymi: ratownictwo medyczne i specjalistyczne, intensywna terapia, obsługa aparatury medycznej, a także chemia, mikrobiologia, psychiatria, neurologia i medycyna katastrof. 
Zajęcia teoretyczne są uzupełnione wieloma godzinami praktyk, a nauka również kończy się egzaminem zawodowym. Absolwenci szkół policealnych i absolwenci wyższych uczelni po zdaniu egzaminu zawodowego mają taki sam zakres uprawnień zawodowych.


Ważna wiedza i charakter

Do wykonywania zawodu ratownika nie wystarczą tylko umiejętności i zdobycie specjalistycznej wiedzy medycznej z wielu dziedzin. Równie ważne są predyspozycje psychiczne adeptów tego zawodu. Ratownicy muszą być niezwykle opanowani i odporni na sytuacje stresowe. Powinni umieć pracować w zespole i w razie potrzeby potrafić zapanować nad ludzka paniką podczas wypadków czy katastrof.
Ratownik musi szybko reagować i podejmować zdecydowane działania, gdyż od niego często zależy zdrowie i życie chorych czy poszkodowanych. To zawód dla osób silnych i zrównoważonych emocjonalnie, które potrafią poradzić sobie z widokiem krwi, wypadków czy ciężko chorych osób. Nie jest to praca łatwa, ale dająca wiele satysfakcji tym, którzy odnajdą się w tym zawodzie.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. niecierpek 48 #444021 | 83.28.*.* 16 lis 2011 14:44

    nie chciałabym ratowaną przez absolwenta liceum,ponieważ znam uczniów tego liceum

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)