Dyplom MBA pomaga w karierze

2011-12-11 17:12:38 (ost. akt: 2011-12-11 17:16:43)

Magistrem może być dziś każdy, a dyplom nie gwarantuje znalezienia pracy. Dlatego sporą popularnością cieszą się studia MBA, traktowane przez wielu jak przepustka do stanowisk z wyższej półki.

Dyplom MBA pomaga w karierze

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Magisterskie studia menedżerskie (MBA — Master of Business techniki zarządzania) zwiększają szanse na awans i lepsze zarobki. Wielu studentów awansuje już podczas trwania nauki lub od razu po jej zakończeniu. Dyplom studiów MBA nie jest bezwartościowym papierkiem – otwiera drzwi do bardzo intratnych stanowisk.
Jednak, ze względu na swoja wysoką cenę, magisterskie studia menedżerskie w Polsce nadal są propozycją tylko dla wybranych. Program MBA to specjalistyczne studia zawodowe dla menedżerów, oparte o wystandaryzowane programy nauki. Dzięki temu absolwenci takich studiów mogą legitymować się pewnym poziomem wiedzy menedżerskiej, jednakowej w skali całego świata. W Polsce jest już kilkadziesiąt programów, a na całym świecie kilkaset. Programy MBA nie są jednorodne — jest wiele form i rodzajów studiowania.
Studia dla magistrów z doświadczeniem
Studia MBA prowadzi w naszym kraju kilkadziesiąt uczelni. Większość z nich, szczególnie tych bardziej renomowanych, kieruje je do osób z wykształceniem magisterskim. Czasem wymagane jest kierunkowe wykształcenie związane z biznesem lub ekonomią. Czasem nawet wymagane jest minimum roczne doświadczenie zawodowe. Może to być problemem dla świeżo upieczonego absolwenta. Jednak niektóre szkoły, niestety te o mniejszym prestiżu, akceptują nawet świeżo obroniony licencjat, nie pytając o doświadczenie w zawodzie.

Sprawdź, czy cena idzie w parze z ofertą
Jeśli chcemy studiować na najlepszym poziomie, nie kierujmy się ceną kształcenia. Zanim zdecydujemy o konkretnych studiach MBA, bardzo dobrze przyjrzyjmy się ofercie. Sprawdźmy, czy uczelnia posiada akredytację renomowanej organizacji menedżerskiej. Dowiedzmy się, kto prowadzi zajęcia, jaki jest szczegółowy program studiów, jak długo trwa nauka i czy uczelnia utrzymuje współpracę z zagranicznymi placówkami edukacyjnymi.

Dostają się najlepsi
Choć studia są płatne, rekrutacja nie jest jedynie formalnością. Nie wystarczy pełny portfel, by zostać wpisanym na listę studentów. Uczelnie starają się utrzymać jak najwyższy poziom i renomę swojego programu i przepuszczają kandydatów przez gęste sito selekcyjne. Trzeba zdać testy matematyczne, językowe czy sprawdzające zdolność analitycznego myślenia. Kandydaci rozwiązują też testy, które sprawdzają predyspozycje osobowościowe do pracy w charakterze menedżera.
Pomimo tej selekcji, chętnych do studiowania nie brakuje. Odstraszająco nie działa nawet cena – najtańsze roczne studia MBA to wydatek rzędu 10 tysięcy złotych, ale te bardziej prestiżowe, na renomowanych uczelniach kosztują nawet 60 tysięcy złotych.

Nie tak łatwo skończyć

Nawet jeśli kandydat przejdzie wszystkie etapy selekcji i zapłaci ogromne czesne, nie ma gwarancji, że studia ukończy. MBA są niezwykle czasochłonne, wymagające sporych nakładów umysłowych i czasowych. Największy problem będą miały osoby, które studia muszą godzić z pracą. Im lepsza i bardziej renomowana uczelnia, tym bardziej napięty program. Studenci uczą się metod i technik zarządzania, planowania celów i rozwoju przedsiębiorstwa, kierowania poszczególnymi obszarami firmy. Kursy MBA największy nacisk kładą na rozwój umiejętności praktycznych – wiele godzin przeznaczonych jest na gry menedżerskie, symulacje, studia przypadków czy ćwiczenia z prowadzenia negocjacji.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB