Polki chętnie podnoszą kwalifikacje

2012-03-28 11:35:56 (ost. akt: 2012-03-28 11:41:32)

Wiosna sprzyja zmianom, gdyż to właśnie wiosną naturalny cykl przyrody pozwala nam wejść w nowy, wiosenno-letni rytm przypieczętowany zmianą czasu, który wydłuża nasz dzień. Jakie jest nasze nastawienie do zmian np. w życiu zawodowym? Czy można te zmiany zaplanować i skutecznie je przeprowadzić?

Polki chętnie podnoszą kwalifikacje
Prawie połowa Polek (44 proc.) twierdzi, że gdyby mogły coś zmienić w życiu, podniosłyby swoje kompetencje (badania Aqua Femin). Tendencja ta dominuje wśród pań w wieku 30–35 lat. Ponad jedna trzecia kobiet najchętniej widziałaby zmiany w życiu zawodowym, a co piąta przeprowadziłaby się w inne miejsce niż aktualnie zamieszkiwane. Polki rzadziej wymieniają wygląd zewnętrzny czy stosunek do samej siebie jako sfery, które chciałyby zaplanować inaczej. Zmiana wyglądu zewnętrznego wskazywana jest natomiast przez jedną trzecią badanych mieszkanek wsi i małych miast.

Kilka planów
Stara prawda głosi, że kobieta zmienną jest, co może świadczyć o dużej skłonności do eksperymentowania w życiu, ale oznacza także kapryśność i niezdecydowanie. Zmienności nie należy jednak mylić ze świadomymi, planowanymi i konsekwentnie realizowanymi zmianami, które pozwolą nam uczynić swoje życie lepszym, ciekawszym i pełniejszym.
Warto więc zrobić plan i zastanowić się, co naprawdę chciałabyś zmienić w swoim życiu i dokładnie przeanalizuj zasoby finansowe i emocjonalne, które pomogą ci wcielić założenia w życie. Tylko adekwatność do własnych możliwości i świadoma ich ocena w danym momencie pozwolą na skuteczne przeprowadzenie planowanych zmian.
Pamiętaj przy tyn, aby mieć pod ręką plan B, gdyż nawet najlepszy plan może ulec modyfikacjom z przyczyn niezależnych od ciebie i twoich możliwości. Dlatego ustal różne warianty zakładanych działań i bądź elastyczna. Czasem nieprzewidziane okoliczności mogą nie tylko rozwinąć twój plan zmian, ale także go wzbogacić.

Roztropnie do celu
Jeśli nie jesteś gotowa na duże zmiany zacznij od tych, które pomogą ci lepiej zorganizować twój dzień lub poprawić samopoczucie. Zapisz się na ciągle odkładany aerobik, raz w tygodniu zafunduj sobie masaż lub zrób domowe SPA. Wprowadź do cotygodniowego kalendarza stałe wypady z przyjaciółką lub rodzinne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Pamiętaj przy tym, że nie każdy czas jest dobry do przeprowadzania diametralnych zmian w życiu. Zastanów się, czy moment, w którym chcesz ich dokonać, jest dobry z punktu widzenia wszystkich okoliczności i sukcesu twojego projektu. Czasem nie ma na co czekać i należy odważnie wprowadzać plan w życie, a w innych okolicznościach warto rozważyć różne warianty terminowe, które być może pomogą ci lepiej zrealizować zakładane cele.

Pamiętaj o empatii
Przy wprowadzaniu zmian pamiętaj o innych. Niektóre zmiany mogą nieść konsekwencje nie tylko dla ciebie, ale także dla twoich bliskich. Dlatego przed wprowadzeniem planów w życie warto je przeanalizować i omówić z nimi. W ten sposób odnajdziesz w nich naturalnych sojuszników, a być może otrzymasz wsparcie, które pozwoli ci skuteczniej wcielić zmiany w życie. kr

Ekspert radzi
Dorota Gromnicka, psycholog

— Panie najczęściej wymieniają te zmiany, które pozwolą im na rozwój zawodowy i podniesienie kompetencji. To bardzo pozytywny trend, uwarunkowany pewnymi obiektywnymi przesłankami. Nie dziwi fakt częstszego wskazywania tego typu zmian przez osoby młode, ambitne, mieszkające w dużych miastach. Panie rzadziej wskazują zmiany, które na pierwszy rzut oka są bardzo trudne do przeprowadzenia i wynikają
z subiektywnego stosunku do siebie i do otaczającej rzeczywistości. Podejście do tych zmian w dużej mierze zależy od przekonań, jakie w sobie nosimy, często nieświadomi ich istnienia i wpływu na nasze życie i podejmowane przez nas decyzje. O ile zapisanie się na kurs językowy jest zmianą stosunkowo prostą do przeprowadzenia, dającą wymierne i widoczne efekty w dość krótkim czasie, o tyle przeformułowanie sposobu postrzegania siebie czy poprawa relacji z bliskimi to długotrwałe procesy, które wymagają dużo większej pracy nad sobą, a na ich efekty trzeba nieraz poczekać dłużej. Mimo wszystko warto je podejmować, by poprawić jakość codziennego życia.

źródło: znamsiebie.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB