Niania wyżej wykształcona, czyli powrót guwernantki

2012-10-01 12:13:27 (ost. akt: 2012-10-01 12:13:50)

Współczesna niania nie tylko pilnuje i dogląda dziecko, ale także uczy i rozwija jego talenty. Guwernantka i guwerner zawód, który który obecnie jest bardzo pożądany, więc przeżywa swoisty renesans. Oczywiście im lepiej wykształcony, tym lepiej. Można więc się spodziewać, że bezrobotne osoby z wykształceniem pedagogicznym w niedługim czasie znajdą zatrudnianie.

Średnie zarobki guwernantki to ok. 20 zł za godzinę pracy (badania Baby&Care dla Work Service). To więcej niż przeciętne wynagrodzenie niani. Skąd ta różnica?
Wymagania stawiane przed guwernantką są dużo wyższe. Zatrudniając guwernantkę rodzice liczą na to, że ich dziecko oprócz opieki na najwyższym poziomie, dodatkowo spędzi czas rozwijając swoje zainteresowania czy ucząc się języków. Dlatego konieczne są wysokie dodatkowe kwalifikacje guwernantki: studia pedagogiczne, znajomość zasad savoir-vivre’u, umiejętność nauki języka obcego czy gry na pianinie. Ważnymi atutami osób aplikujących na takie stanowiska są również: wysoka kultura osobista, nienaganne maniery i zaangażowanie.

Podział naturalny
Guwernantki można podzielić na dwie grupy — te które uczą języków oraz te, które odpowiadają za indywidualne nauczanie początkowe. W obu przypadkach niezbędne jest wykształcenie pedagogiczne. Pozwala ono profesjonalnie przekazać wiedzę nawet najmłodszym dzieciom. Zdarza się, że rodzice poszukują guwernantki już do półrocznych dzieci. Chcą oni żeby ich dziecko osłuchiwało się z językiem. Dzięki temu późniejsza nauka będzie łatwiejsza.

Nauczycielka najlepsza
Najczęściej guwernantkami zostają nauczycielki. Powód jest prosty — posiadają one wymagane wykształcenie pedagogiczne. Guwernantki zatrudniane są zazwyczaj na umowę zlecenie. Dzień pracy trwa 8 godzin, więc jest nieco dłuższy niż praca w szkole. Jednak guwernantka ma pod opieką tylko jedno dziecko, a nie kilkudziesięcioosobową klasę.

Guwernantka certyfikowana
Każda guwernantka ponosi pełną odpowiedzialność za postępy dziecka. Dlatego wdrażane są specjalne programy edukacyjne, zarówno dla dzieci, jak i guwernantek, które uczą się odpowiedniego podejścia do dzieci w różnym wieku. Ponadto każda wykwalifikowana guwernantka powinna posiadać certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz udokumentowane doświadczenie i referencje. Jednak podstawę stanowi zwykłe zaangażowanie oraz sympatia, które są receptą na sukces. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB