Praca bez wynagrodzenia?

2014-04-16 10:29:06 (ost. akt: 2014-04-16 10:35:55)

W zeszłym roku o ponad 1 mln 300 tys. złotych wzrosła kwota niewypłaconych wynagrodzeń w zakładach pracy Warmii i Mazur. Wzrosła także liczba pracowników, którzy nie otrzymali pensji lub otrzymali ją z opóźnieniem.

Praca bez wynagrodzenia?

Autor zdjęcia: Archiwum

Zacznijmy od roku 2012. Wówczas to inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie wydali 186 decyzji nakazujących wypłacenie 2300 pracownikom zaległych wynagrodzeń lub innych świadczeń pieniężnych. Kwota tego „zadłużenia“ sięgnęła ogółem ponad 3,5 mln zł.
Jeszcze gorszy okazał się rok następny — pracodawcy nie wypłacili ogółem ponad 4 mln 800 tys. złotych. Wydano aż 217 decyzji nakazujących uregulowanie należności pracowniczych wobec 2901 osób. Dotychczas, w wyniku wykonania decyzji inspektorów, pracownikom wypłacono prawie 3 mln złotych.

Wnioski i kary
Ogółem, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami dotyczącymi niewypłacania wynagrodzeń i innych świadczeń, inspektorzy pracy w 2013 r. wymierzyli w 152 zakładach z terenu woj. warmińsko-mazurskiego 180 kar grzywny w drodze mandatów — na kwotę prawie 210 tys. złotych oraz skierowali do sądów 28 wniosków o ukaranie.

Kilka przykładów

Oto kilka przykładów wyników kontroli przeprowadzonych przez inspektorów.
• Kontrola inspektora pracy w firmie branży spożywczej w Ostródzie (produkcja makaronów) wykazała, że pracodawca nie przestrzega przepisów w zakresie wynagrodzenia za pracę, a mianowicie:
— 121 pracownikom nie wypłacił wynagrodzenia za pracę za październik 2013r. — w kwocie ogółem ponad 150 tys. złotych
— 9 pracownikom, z którymi rozwiązano umowy o pracę, nie wypłacił ekwiwalentów pieniężnych za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe - w kwocie ogółem ponad 5600 złotych
— jednej z pracownic zaniżył wynagrodzenia za pracę o ponad 200 złotych.
W związku z tymi nieprawidłowościami pracodawca został zobowiązany do wypłacenia zaległych pieniędzy oraz został ukarany mandatem.
• Kontrola inspektora pracy w zakładach mięsnych koło Jezioran wykazała nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy dotyczących terminowości wypłacania wynagrodzeń. Interwencja inspektora spowodowała m.in. wypłacenie 71 pracownikom zaległych pensji w kwocie ogółem ponad 220 tys. złotych.
W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że pracodawca:
— wynagrodzenia wypłaca pracownikom w ratach i nieterminowo
— 58 pracownikom nie wypłacił w całości wynagrodzenia za lipiec 2013 r.; do wypłaty pozostała łącznie kwota prawie 51 tys. zł netto; (inspektor wydał nakaz płatniczy w tej sprawie)
— 71 pracownikom do dnia kontroli nie wypłacił wynagrodzenia za lipiec 2013 r. w kwocie prawie 170 tys. zł brutto. W wyniku interwencji pracodawca wypłacił pracownikom ponad 220 tys. złotych z tytułu zaległych wynagrodzeń. Pracodawca został ukarany mandatem.
• Kontrola inspektora pracy w firmie zajmującej się naprawą łodzi w Giżycku wykazała nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy dotyczących wypłacania wynagrodzeń i innych świadczeń pieniężnych. Interwencja inspektora spowodowała m.in. wypłacenie 23 pracownikom zaległych pensji.
W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że pracodawca:
— wynagrodzenia za okres styczeń-maj wypłacał nieterminowo
— 23 pracownikom nie wypłacił wynagrodzenia w łącznej kwocie ponad 28 tys. złotych
— jednemu z pracowników nie wypłacił wynagrodzenia za czas choroby w kwocie 73,64 zł brutto.
Także w tym przypadku pracodawca otrzymał mandat i został zmuszony do wypłacenia pracownikom ponad 28 tysięcy złotych zaległych wynagrodzeń. kr

Komentarze (9)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Podatnik. #1617320 | 88.156.*.* 24 gru 2014 13:16

  Apeluje do niepełnosprawnych .Jestes osobą niepełnosprawną chcesz otrzymać grupę umiarkowaną w celu dorobienia do niskiej renty proponuje udanie się do Olsztyńskiego Miejskiego Zespołu ds.orzekania o stopniu niepełnosprawności ,ale proszę niekorzystać zorzecznika Elżbiety Chodżko ta Pani albo da albo nie da orzeczenia z grupą Umiarkowaną Te Orzeczenia przyznaje się na polecenia albo znajomym .Tej Pani się wydaje ze jest lekarzem Medycyny Pracy i jest lepszym specialistą jak Kardiolog, czy ortopeda czy okulista .niepełnosprawnemu z orzeczeniem letkkim nie podniesie orzeczenia a zdrowemu po układach da .Dlatego przy składaniu wniosku proszę napisać nie chcem orzecznika o nazwisku takim i takim ! trzeba skonczyć z tą kurupcją i Patologią .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Księciunio #1502576 | 91.231.*.* 8 paź 2014 13:30

   Ten cały PIP to fałsz . Zgłaszałem do inspekcji pracy że pracodawca nie wypłacił mi 2 -uch pensji , a inspekcja to olała bo odpisała mi że wierzy pracodawcy . Tylko ja nie wiem jak oni sprawdzali tych złodziei z firmy T.I.G w Olsztynie skoro za 2 -wa miesiące są dla mnie winni . Musiałem złożyć pozew cywilny bo nie daruję im moich pieniędzy .

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. . #1492000 | 37.30.*.* 23 wrz 2014 23:10

   a co z ochrona mienia??tez sa opóźnienia klkudniowe bo paniusia ksiegowa jest na wolnym,takie sa procedery w Warma Efekt Olsztynd

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. kachna #1414407 | 88.156.*.* 10 cze 2014 10:45

   uważam, że te mandaty są stanowczo za niskie i taki cwany pracodawca nic sobie z tego nie robi. ponadto kontrole są zbyt rzadko i zapowiadane to może podłożymy lewe papiery i tak się nie zorientują a ja mam na wycieczkę a później popłaczę trochę w telewizji czy w radio jaki to ja dobry pracodawca a ludzie leniwi i nie chcą pracować na oszusta. po drugie kto ustanowił takie prawo by tak można było wykorzystywać pracownika, bez żadnych konsekwencji - wielkie brawa dla rządzących

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)