Gdy urlopujesz i dzwoni twój pracodawca

2018-07-19 18:35:00 (ost. akt: 2018-07-19 18:35:22)

Leżysz pod palmami, żeglujesz, surfujesz, spacerujesz, pielisz działkę - słowem spędzasz urlop tak, jak lubisz najbardziej. I nagle telefonuje twój szef, informując, że sytuacja w firmie wymaga, byś przerwał wypoczynek i wrócił do pracy. Czy masz prawo ot tak odmówić? Niestety, nie.

Gdy urlopujesz i dzwoni twój pracodawca

Autor zdjęcia: Pixabay

Długie miesiące wyczekiwania, odliczanie tygodni, dni, godzin... Aż wreszcie zaczyna się wakacyjna przerwa w pracy. Najczęściej dwa lub trzy błogie tygodnie bez budzika, codziennych zadań, terminów, poleceń. I może się wydawać, że żadne zawodowe sprawy nie są w stanie przerwać zaakceptowanego urlopu. Ale to nieprawda.

Co może i co musi pracodawca

Art. 167 Kodeksu pracy wyraźnie wskazuje, że pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Cała rzecz nie zależy od kaprysu szefa. W tym samym artykule Kodeks pracy określa, że odwołanie może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy okoliczności, których nie dało się przewidzieć, wymagają obecności pracownika w zakładzie pracy.

Co się kryje pod takim wyjaśnieniem? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że opinie podwładnych i przełożonych okażą się tu rozbieżne. A wtedy sprawa może się oprzeć o niepisany pierwszy punkt regulaminu wojskowego, sparafrazowanego na język etatowców. Mianowicie: 1. Pracodawca ma zawsze rację. 2. Jeśli pracodawca nie ma racji - patrz pkt 1.

Na szczęście istnieje w Kodeksie pracy kolejny zapis sprawiający, że pracownicy na urlopach powinni spać spokojniej. Otóż pracodawca musi się liczyć z tym, że pokryje koszty, które poniesie pracownik przedterminowo odwołany z urlopu. Te zaś mogą okazać się niebagatelne, gdy w grę wejdzie np. podróż z antypodów, zakup biletu lotniczego oraz zwrot kwoty za nieskonsumowaną część wycieczki.

A przecież zagraniczne urlopy cieszą się coraz większą popularnością i wiążą z coraz większymi wydatkami. Wg raportu Polskiej Izby Turystyki w ub.r. najczęściej podróżowaliśmy do Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Turcji i Egiptu. Ten sam raport mówi, że średnia cena wakacji w ujęciu rocznym zwiększyła się o 2-3 procent. W tym roku Polacy mogą płacić jeszcze więcej za wakacje w państwach strefy euro. - Średnia cena europejskiej waluty z czerwca 2017 r. to 4,2083 zł, podczas gdy z czerwca br. to już, idąc za danymi NBP, 4,3054 zł - uzasadnia Bartosz Grejner, analityk serwisu Cinkciarz.pl, który udostępnia m.in. usługę internetowej wymiany walut oraz przekazy zagraniczne.

Wzywany abonent jest poza zasięgiem sieci...

Przed odwołaniem z urlopu pracownika chroni także prozaiczny argument braku kontaktu. Nie ma obowiązku, by stale pozostawać w zasięgu łączności telefonicznej czy też e-mailowej oraz ujawniać pracodawcy miejsce urlopowania. Gdy szefowi nie uda się skontaktować z urlopującym podwładnym, wówczas zapisy Kodeksu pracy nie znajdą zastosowania.

Jeżeli jednak pracodawca dodzwoni się do przebywającego na urlopie podwładnego, a następnie poprosi o pilny powrót do pracy, motywując to nadzwyczajnymi okolicznościami, to ew. odmowa może zostać potraktowana jak nieuzasadnione niestawiennictwo w pracy ze wszystkimi tego konsekwencjami, co w skrajnej sytuacji oznacza rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.

Wybrane z Kodeksu pracy:

Art. 167. Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego
§ 1. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

mat. prasowe/ Cinkciarz.pl
Komentarze (7)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jozek sztaba #2551677 | 8 sie 2018 11:12

  Do mnie moze dzwonic az sie zgarbi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wieczny Urlopowicz #2541840 | 83.6.*.* 23 lip 2018 12:49

  Ja to se leżę i walę browca ze swoim kuleszką i mogą zadzwonić tylko z MOPS bym odebrał z kasy stały zasiłek, dodatek na ubranie i dożywianie to se kurna dzwnię po Taksi i jadę po kasiorke. Biore z kasy kasiorkę i leże dalej ale już walimyflaszke. Mając te 42 lata jestem se kurna stale na urlopie .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pracownik #2540943 | 83.28.*.* 21 lip 2018 23:41

  A co z RODO? Mogę nie wyrazić zgody na użycie mojego numeru telefonu w celu dla mnie niekorzystnym. Pracodawca ma prawo przetwarzać moje dane potrzebne do zatrudnienia zgodnie z Kodeksem Pracy, a tam nie ma mowy o tym by do zatrudnienia pracownika potrzebny był jego nr telefonu. Innymi słowy, pracodawcy mam prawo nie podawać swojego prywatnego numeru telefonu natomiast służbowy telefon przez który może kontaktować się ze mną pracodawca w czasie mojego urlopu zostaje w firmie.... I odpoczywam spokojnie na zasłużonym urlopie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Stanisław Dyrman #2540389 | 89.228.*.* 20 lip 2018 22:58

  nie odbieram telefonu i może mnie cmoknąć w pęto chyba jak mi kupi tel i będzie go opłacał

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Miki #2539889 | 37.47.*.* 20 lip 2018 08:13

  Mam wylaczony tel na czas urlopu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Chase the Sun #2539884 | 83.6.*.* 20 lip 2018 07:58

  Urlopuje sobie i nagle....... szef nie dzwoni bo sam się zatrudniam :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. Zulus #2539847 | 188.146.*.* 20 lip 2018 06:20

  Niewolnictwo

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz