Prawa i obowiązki zatrudnionych na umowę zlecenie

2012-02-08 12:16:32 (ost. akt: 2012-02-08 12:16:56)

Często pracodawcy, zamiast etatu, proponują przyszłemu pracownikowi umowę zlecenie. Warto wiedzieć, co gwarantuje nam taka umowa, jakie mamy prawa, a jakie obowiązki.

Prawa i obowiązki zatrudnionych na umowę zlecenie

Autor zdjęcia: sxc.hu

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Jeśli zdecydujemy się ją podpisać, obowiązywać nas będą przepisy Kodeksu Cywilnego, a nie, jak w przypadku etatowych pracowników — przepisy Kodeksu Pracy.
Jeśli pracujemy w ramach umowy zlecenie, formalnie nie jesteśmy pracownikami firmy, nie musimy w niej siedzieć przez osiem etatowych godzin. Nie musimy też wykonywać zlecenia w siedzibie firmy i pod nadzorem pracodawcy. Po prostu umawiamy się z pracodawcą na piśmie, jaką pracę wykonamy, do kiedy i za jakie wynagrodzenie. Pracodawca nie powinien interesować się, gdzie będziemy pracować, ani ile godzin dziennie będziemy poświęcać na realizację zlecenia.
Na umowę zlecenie można pracować przez dowolny czas (zarówno miesiąc, jak i rok i dłużej). Nie musimy też ograniczać się do jednego pracodawcy — jeśli mamy czas i możliwości, bez problemu możemy podpisać kilka umów z różnymi firmami.

Zapomnij o płatnym urlopie
Umowa zlecenie bywa więc wygodna, szczególnie w zawodach, które nie wymagają monotonnego siedzenia za biurkiem. Ma też jednak swoje minusy — nie jesteśmy pracownikami firmy, a więc nie mamy żadnych związanych z tym uprawnień. Na umowie zlecenie nie mamy prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego, odprawy pieniężnej za okres wypowiedzenia, a także wynagrodzenia za nadgodziny i pracę w nocy.

Składki obowiązkowe i dobrowolne
Firma odprowadza natomiast od umowy zlecenia składki ZUS. Nie płacą ich studenci i uczniowie do ukończenia 26. roku życia. Pozostali pracownicy niektóre składki muszą opłacać obowiązkowo, a inne dobrowolnie.
Jeśli pracujesz na umowę zlecenie u jednego pracodawcy, wówczas składka zdrowotna, emerytalna i rentowa jest obowiązkowa. Trzeba też opłacić ubezpieczenie wypadkowe, ale tylko wtedy, gdy wykonujemy pracę w siedzibie firmy. Natomiast opłacanie składki chorobowej jest dobrowolne.
Jeżeli pracujemy w dwóch lub więcej firmach, wtedy ubezpieczenie emerytalne i rentowe pobiera firma wskazana przez pracownika, a ubezpieczenie zdrowotne odprowadzane jest od umów w obu firmach.

Wszystkie warunki ustal na piśmie
Zanim rozpoczniemy pracę, warto omówić z pracodawcą warunki zatrudnienia. Dopilnujmy, by wszystkie słowne ustalenia znalazły się potem na piśmie. Umowa powinna przede wszystkim zawierać prawa i obowiązki zleceniobiorcy oraz zleceniodawcy, termin wykonania pracy oraz wysokość i termin wypłaty wynagrodzenia.
W umowie mogą też znaleźć się inne punkty: miejsce wykonania zlecenia, wysokość zaliczki, możliwość zastępstwa, zwrot wydatków czy zakaz konkurencji. Można też ustalić możliwość skorzystania z wypoczynku, co jest przydatne szczególnie, gdy podpisujemy umowę na dłuższy czas.
W umowie warto też ustalić termin wypowiedzenia umowy, gdyż zawiera się ją na określony czas. Wtedy, jeśli wypowiemy ją wcześniej i bez podania przyczyny, możemy być zobowiązani na przykład do zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów.

Umowa zlecenie zamiast etatu?
W wielu firmach dzieje się jednak tak, że choć pracownicy mają podpisaną umowę zlecenie, to wykonują pracę w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, pod jego kierownictwem i nadzorem. To już jest bezprawne działanie pracodawcy i próba wykorzystania pracownika. W takiej sytuacji prawo zakazuje zastępowania umowy o pracę umową zlecenie.
Takie przypadki można zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, która przeprowadzi kontrolę. Po kontroli inspektor pracy może wystąpić do pracodawcy o potwierdzenie na piśmie zawarcia umowy o pracę. Gdy pracodawca odmówi, sprawa może trafić do sądu pracy. BA

Komentarze (156)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. malgorzata jarkiewicz #3083257 | 89.64.*.* 3 gru 2021 10:25

  czy pracujac na umowe zlecenie nalezy sie zwolnienie l4 platne???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Alex James #3016440 | 84.17.*.* 5 gru 2020 15:02

  I am direct to a provider who has recently issued banking instruments for a couple of my clients the provider is 100% check-able you can do your due diligence on them. I work directly with the provider. We offer certified and verifiable bank instruments via Swift Transmission from a genuine provider capable of taking up time bound transactions. FOR LEASING OF BG/SBLC MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M LEASING FEE = 4%+2% FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC PRICE = 32%+2% MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly. RWA ready to close leasing with any interested client in few banking days Contact Name: Alex James Email:signetukfinanceplc@gmail.com SKYPE:signetukfinanceplc@hotmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Grazyna #2863551 | 5.173.*.* 6 lut 2020 20:14

  pracuje w firmie sprzatajacej na zlecenie wykonuje solidnie swoja prace czy Szef ma prawo zabrac mi z wyplaty pieniadze mialam zarabiac 13oo a do wyplaty dostalam tylko 1000

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mistrz #2724309 | 37.47.*.* 29 kwi 2019 10:49

  Bardzo ciekawy artykuł, jako uzupełnienie polecam jednak - [url]https://lisekfinansowy.pl/jakie-doc hody-akceptuja-firmy-pozyczkowe/[/url]

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. maraz #2709214 | 77.81.*.* 4 kwi 2019 10:25

  polecam https://ysa.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. adamj #2659699 | 85.219.*.* 10 sty 2019 09:24

  Umowa zlecenie ma jedną podstawową zaletę – osoba zatrudniona na jej mocy zarabia więcej, niż pracownik z umową o pracę. Pracodawca oferując pełny etat jest narażony na zbyt wysokie koszty utrzymania pracownika (podatki, ZUS itd.) Niestety osoby pracujące na umowę zlecenie może i zarabiają więcej, ale mają ograniczony dostęp do kredytów. Możecie to sprawdzić choćby tutaj: https://sowafinansowa.pl/artykuly/jakie- dochody-akceptuja-pozyczkodawcy/

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. alicjag #2659697 | 85.219.*.* 10 sty 2019 09:24

   Umowa zlecenie ma jedną podstawową zaletę – osoba zatrudniona na jej mocy zarabia więcej, niż pracownik z umową o pracę. Pracodawca oferując pełny etat jest narażony na zbyt wysokie koszty utrzymania pracownika (podatki, ZUS itd.) Niestety osoby pracujące na umowę zlecenie może i zarabiają więcej, ale mają ograniczony dostęp do kredytów. Możecie to sprawdzić choćby tutaj: https://sowafinansowa.pl/artykuly/jakie- dochody-akceptuja-pozyczkodawcy/

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Rex Kelvin #2366676 | 151.51.*.* 3 lis 2017 19:13

   Merhaba, Hastalarımız için böbrek satın almak için bir kez daha buradayız ve onları kurtarmak için bir böbrek bağışlamak isteyen herkese iyi miktarda para ödemeyi kabul ettiler ve böylece bağışta bulunmak istiyorsanız veya bir Hayat kurtarmak istiyorsanız, lütfen aşağıda e-posta ile bize yazın. Bu sizin için zengin olmanız için bir fırsattır, biz temin ederim ve bizimle% 100 güvenli bir şekilde sizinle güvence altına alıyoruz, herşey yoluna giden böbrek bağışçılarına göre yapılmalıdır. Artık boşa harcamayın, lütfen irruaspecialisthospital20@gmail.com adresine bize yazınız. Irrua Uzman Eğitim Hastanesi.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Ketesha Frank #2365279 | 178.255.*.* 1 lis 2017 21:47

   Witam wszystkich, Nazywam się Ketesha Frank, jestem z Alabama, Stanów Zjednoczonych, jestem tu, aby zeznawać, jak mam pożyczkę od JOHN WILLIAMS Loan Company {(johnloanfirm2@gmail.com)} po zastosowaniu Dwa razy z różnych kredytodawcy pożyczkodawcy, którzy twierdzili, że są pożyczkodawcy tu na tym forum, myślałem, że ich pożyczanie było prawdziwe i zastosowałem, ale nigdy nie dał mi pożyczki, dopóki przyjaciel nie przedstawił mnie do pana JOHN WILLIAMS Loan Company, który obiecał mi pomóc z pożyczką moje pragnienie i on naprawdę zrobił tak, jak obiecał bez jakiejkolwiek zwłoki, miałem wątpliwości, ale nigdy nie uwierzyłem. Nigdy nie sądziłem, że nadal istnieją wiarygodne pożyczkodawców, dopóki nie spotkałem JOHN WILLIAMS, który naprawdę pomógł mi pożyczkę i zmienił moje życie na lepsze. Wiem, że wciąż istnieje wiele dobrych kredytodawców, ale radziłbym spróbować pana JOHN WILLIAMS Loan Company, jego troski i zrozumienia. nie wiem, czy potrzebujesz pilnej pożyczki lub chcesz finansowania projektów, Więc możesz skontaktować się z panem JOHN WILLIAMS Loan Company jego adresem e-mail jest (johnloanfirm2@gmail.com)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Marilyn Wallace #2340348 | 83.143.*.* 1 paź 2017 01:40

   Uwaga!!! Ramsay Hill Finance Plc oferuje przedsiębiorcom możliwość łatwego dostępu do pożyczek w szybkim, przejrzystym i efektywnym środowisku. Nasza wiedza i międzynarodowe standardy zapewniają naszym klientom najwyższą jakość świadczonych usług i świadczą usługi doradcze. Naszym głównym usługodawcą jest świadczenie międzynarodowych finansów projektowych firmom, przedsiębiorstwom i organizacjom zajmującym się znacznym rozwojem gruntów w branży rekreacyjnej, turystycznej, rozrywkowej i budowlanej. , pożyczka prywatna, spłata zadłużenia; Ramsay Hill Finanse Kredyty pożyczkowe Plc: Kredyty obecnie wahają się od 5000,00 dolarów do 4,5 miliona dolarów; maksymalny termin zapadalności wynosi 18 miesięcy; w przypadku większych pożyczek, proszę odwiedzić dział MŚP * Nie wymaga zbadanego sprawozdania finansowego * Elastyczne zabezpieczenia w zależności od wielkości pożyczki (artykuły gospodarstwa domowego, wyposażenie biznesowe, towary w magazynie, pojazdy, własność itp.) Elastyczne wymagania dotyczące dokumentacji * Długotrwałe klienci z nienaganną pozycją spłat kwalifikują się do kolejnych obniżek stóp procentowych, a nawet szybszego przetwarzania pożyczek * Proszę pamiętać, że wszystkie aplikacje poddane ocenie na miejscu przez jednego z naszych przedstawicieli przed podjęciem decyzji przez komitet. Ramsay Hill Finance Plc Informacje kontaktowe: Kontakt z e-mailem: ramsayhillfinance@yandex.com lub ramsayhillfinance@usa.com Strona internetowa: http://ramsayhillfinance.wixsite.com/mys ite Dziękuję za Twój czas, życzę ci najlepszego ... Z poważaniem, Chris Young Urzędnik ds. Reklamy Ramsay Hill Finance Plc

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. vladis #2315518 | 197.210.*.* 28 sie 2017 13:52

   Jak uzyskałem pożądaną kwotę pożyczki z firmy Reliable Loan o nazwie Adolf Alex Firma pożyczkodawcy i możesz je przesłać pocztą elektroniczną na adres: vladisgustav@gmail.com Oferujemy pożyczkę dla osób poważnie myślących o stałym oprocentowaniu 2% Rocznie z okresem spłaty od 1 do 30 lat, w zależności od kwoty kredytu. Jesteś Zainteresowany? Jeśli tak, uprzejmie skontaktuj się z nami teraz: vladisgustav@gmail.com

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. Anonim #2242830 | 94.254.*.* 11 maj 2017 16:24

   Witam, pracuje w sklepie na umowie zlecenie. Moje pytanie brzmi, czy pracodawca może obciążać kosztami towarów przeterminowanych pracownika jeśli do umowy nie został dodany żaden aneks mówiący o ponoszeniu odpowiedzialności materialnej? 2. Czy obecność kamery, która służy do podglądu stanowiska przez szefa może być uznana jako kierownictwo i nadzór pracodawcy, pomimo iż w umowie takich pozycji nie ma ? 3. Czy pracodawca ma prawo wprowadzać zmiany poza umownie (umowa słowna) skoro w jego własnej umowie o zlecenie jest punkt który definitywnie zabrania takich działań ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. kowalska #2174759 | 5.172.*.* 4 lut 2017 16:35

    Mam pytanie pracuję w szpitalu jako salowa na umowę zlecenie co drugi dzień po 12 i czy mi się należy przerwa śniadaniowa bo jak się okazało przy wypłacie to pracodawca odliczył mi dwie przerwy po 15 minut i odtrącił mi od wypłaty czy pracodawca może mi od pisać przerwę śniadaniowa że od 01012017 ustawa od pisowaniu przerw śniadaniowych na umowę zlecenie .czekam na info

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. grażka #2168599 | 82.160.*.* 26 sty 2017 17:00

    witam mam pytanie pracuje na umowe zlecenie czy pracodawca może mnie zmusić na nadgodziny

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. cazxxx #2166532 | 79.175.*.* 23 sty 2017 21:18

     Pracuje w firmie ochroniarskiej i dano mi umowę do podpisu -- w tej że umowie jest zapis że będę miał 13 zł brutto ale za to firma będzię mi potrącać za motorolę za ubranie za czytnik -- czy to jest legalne -- a w sumię będę miał 6 zł na czysto

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Justa #2118366 | 37.248.*.* 22 lis 2016 20:34

      Witam pracuje w firmie sprzątające, w której w ostatnim czasie wypłata jest wypacana co dwa miesiące, czyli tak w skrócie to wygląda np w pazidzierniku dostaje 1344zl a w listopadzie jakaś dziwna kwotę tak zwane wyruwnanie czyli np 220zl (20.10 1344zl10,11-220zl)a następna wypłata jest dopiero 20 studnia znowu 1344.jest to praca na umowę zlecenie 7,50 za godz ja pracuje 7 godz.czy jest to normalne że tak wypłacana jest wypłata .

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

     2. Dziewczyna #2118049 | 82.160.*.* 22 lis 2016 13:22

      Witam . Pracuje w sklepie na Umowe zlecenie ..( juz 4 miesiace ) szef nie bierze pod uwage tego , że w swieta nie pracuje . Czy to zgodne z prawem ? musze pracowac w święta ? całe dnie sama ? Pracuje cale dnie za wolny dzien ...

      ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. aaa #2190767 | 31.41.*.* 3 lis 2016 23:38

       Umowa zlecenie ma jedną podstawową zaletę – osoba zatrudniona na jej mocy zarabia więcej, niż pracownik z umową o pracę. Pracodawca oferując pełny etat jest narażony na zbyt wysokie koszty utrzymania pracownika (podatki, ZUS itd.) Niestety osoby pracujące na umowę zlecenie może i zarabiają więcej, ale mają ograniczony dostęp do kredytów. Całkiem niezły tekst o umowach zlecenie i zdolności kredytowej znalazłem na pozyczceportal. Może się komuś przyda: https://pozyczkaportal.p l/dlaczego-z-umowa-cywilnoprawna-trudnie j-dostac-kredyt-w-banku/

       ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

       1. wiatr #2057851 | 83.11.*.* 2 wrz 2016 17:21

        zniesc umowy smieciowe a z pracodawcami zrobic porzadek!!! przedewszystkim wprowadzic tylko 8godzin pracy i zakaz pracy w nadgodzinach. pracodawcy wykorzystuja pracownikow na rozne sposoby za pare groszy,a robole ida im na reke i charuja calymi dniami. To jest Polska tragedia zeby Polak Polaka tak wykorzystywal, co z tym naszym narodem jest? Wstyd i chanba!!!

        Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

       2. rachunek... #2026363 | 159.205.*.* 13 lip 2016 13:05

        pracuje w firmie coltel i mamy tam do podpisu tak zwane rachunki. powiedziano ze jezeli tego nie podpisze to nie dostane wypłaty czy maja do tego prawo?

        ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

        1. WTF?? #2025385 | 31.2.*.* 11 lip 2016 19:22

         Pracuje na umowę zlecenie. Umowę mam od 29 czerwca do 15 lipca za ten okres chcą mi zapłacić dopiero 3 września czy to zgodne z prawem??????

         Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. Qwerty #1994158 | 17 maj 2016 06:57

         Firma Ball w Radomsku jest to bardzo fajna firma, ale przy sprzątaniu na produkcji pracuje 8h przez 7 dni w tygodniu na umowie zlecenie za ok 11 zł/h więc tragedi nie ma.

         Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        3. Kamila #1936952 | 31.42.*.* 21 lut 2016 15:14

         firma sani w Częstochowie przy sprzątaniu klatek terny są duże wykorzystuje za grosze po 16 klatek na umowę zlecenie bez żadnych podwyżek od nowego roku ..!

         ! - + odpowiedz na ten komentarz

        4. Sonia #1915372 | 87.207.*.* 24 sty 2016 12:51

         Witam serdecznie, pracuję w Super-Pharmie, na umowę zlecenie od 2015 r. Października do września, dowiedziałam się w lutym od menadżerki że nie ma dla mnie w lutym godzin żebym mogła sobie przerobić, stwierdziła że mam sobie pracę znaleźć. Dała mi do zrozumienia że mam się zwolnić, powiedziano mi to słownie nic nie dostałam na piśmie. Umowę jak już wspomniałam wcześniej mam do września 2016 r. Czy to zgodnym prawem jest?

         ! - + odpowiedz na ten komentarz

        5. niova #1909764 | 213.108.*.* 18 sty 2016 18:59

         Witam,firma Maan Okapy kuchenne zatrudnia ok 50 osób na umowe zlecenie ,pracujemy tam 8 godzin - razy w tyg.czy to zgodne z prawem?

         Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        6. gosc #1851072 | 194.42.*.* 5 lis 2015 19:46

         Witam, pracuje na umowie zlecenie i chciałam się dowiedzieć czy przysługują mi bony firmy jeśli koleżanka które zemną pracuje i jest na umowie o prace bo jest kierowniczka i je dostała to czy ja tez mam prawo się o nie starać?

         ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

         1. Karol - Radom #1833153 | 88.156.*.* 11 paź 2015 08:37

          Pracuje dwa tygodnie w call center saviano (niby um. zlecenie) i jak do tej pory nie mam podpisanej umowy. Szkolenie było bezpłatne, ale w skierowaniu na szkolenie była wzmianka, że muszę zapracować na koszt szkolenia przez 60h i jeśli bym zrezygnował z pracy nim wyrobię tą sześdziesiatkę, to nie otrzymam wynagrodzenia. Dopiero po tych 60h nalicza mi się właściwy zarobek. Do tego w ofercie pracy było "elastyczny czas pracy" od pon do pią. A walę już kolejny tydzień po 8h plus nadgodziny, czyli 11-12h na dzień i weekendy też, pod groźbą zwolnienia. Tak chyba nie powinno być... Nie wspomnę już, że w domu też muszę coś zrobić, bo jestem samotnym ojcem, a w weekendy mam szkołę zaoczną. Chwała Bogu, że istnieją przedszkola.

          ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. savalas #1814318 | 89.64.*.* 14 wrz 2015 12:27

           w takim razie dlaczego firma Bitron z Sosnowca, zatrudnia firmy zewnętrzne których pracownicy są zatrudnieni na umowę zlecenie, umowę o dzieło a nawet ba na czarno i nikt nie jest w stanie tej firmy sprawdzić i porządnie ukarać ? Pracownicy są zastraszeni i wykorzystywani do granic możliwości, pracując za 8 zł za godzinę, nie mając urlopów, nie mając prawa do wypoczynku 11 godzin, bo są zmuszani często do pracy 12-16 godzin oraz w weekendy, często za taką samą stawkę. Stosuje się kary finansowe za wcześniejsze wyjście z pracy ( pracownicy muszą uciekać o 21:30 na autobus, bo pracodawca nie zapewnia dojazdu z pracy, a kzk gop ma połączenie dopiero o 22:45 w bardzo niebezpiecznej okolicy ). Firmy zewnętrzne które zatrudniają ludzi na zleceniu w tej firmie to: VESUVIO, CRS, AAS, SGP, LAVORO

           Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          2. jastrząb #1794405 | 91.210.*.* 14 sie 2015 11:19

           Pracując na umowę na zlecenie dopiero rozumiem ludzi, którzy wcześniej narzekali. To co robi pracodawca, to się w głowie nie mieści. Zaplecza socjalnego nie ma- zadnej stołówki, jedzenie posiłków pod gołym niebem siedząc na ziemi, paletach. Nikt nie umie powiedzieć, jak to wygląda deszczową porą lub w mrozie, bo nikt tam nie pracuje dłużej niż 2 miesiące (letnie miesiące). W szatni jest 10 szafek- bez kłutek, a pracuje ok 25 ludzi na jednej zmianie. Psie warunki! Kiedy i kto się tym zainteresuje???

           Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          3. ewgvf #1790763 | 83.22.*.* 8 sie 2015 16:15

           ZAKAZ UM.ÓW ŚMIECIOWYCH!!!!!!OBNIZYĆ PODATKI TAK, BY PRACODAWCY SIĘ OPŁACAŁO ZATRUDNIAĆ NA UMOWĘ O PRACĘ, RZĄD MA PRZESTAĆ KRAŚĆ

           Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          4. piotr #1765730 | 178.37.*.* 30 cze 2015 15:40

           Witam, moje umowy o pracę wyglądają następująco: 1. od 01-09-2015 do 31-11-2015 ( 3 miesiące - okres próbny) - pełny etat, 2. od 31-11-2015 do 31-05-2015( 6 miesięcy) - pełny etat, 3. od 01-07-2015 do 31-07-2015 ( 1 miesiące) - umowa slecenia Czy kolejna umowa powinna być na czas nieokreślony? Z góry dziękuję za odpowiedź.

           Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          5. fundacja #1691875 | 31.61.*.* 17 mar 2015 19:21

           Jest taka fundacja w Luboniu która oszukuje pracowników na umowach śmieciowych.Sami jej prezesi kasują od darczyńców dużą kasę a ludzi zatrudniają za około 5 zł za godzinę pracy jako telemarketeków.Mało tego nie jest to jedna umowa śmieciowa są dwie, jedną podpisujesz dla v-prezesa a drugą dla prezesa do tego stopnia że na umowie jest napisane cyt.zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność w sposób nieograniczony całym swoim majątkiem-to dopiero umowa śmieciowa i zalecam każdemu kto chce się tam zatrudnić aby zastanowili się co podpisują!!!

           Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          6. marta #1670307 | 83.20.*.* 19 lut 2015 22:03

           Witajcie. Pracuje na zlecenie(w miejscu pracy, w okreslonymczasie i pod nadzorem) ostatnia mowe zlecenie dostalam w grudniu. Natomiast umowy za styczen i luty ni moge sie doprosc. Co mam robi

           Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          7. Anka #1658209 | 193.34.*.* 6 lut 2015 22:28

           Witam. Ja pracuję już 5 rok na umowę zlecenie- przyznaję, z własnej głupoty. Powinnam już dawno odejść, ale jak się człowiek zasiedzi...nie ma rachunków, opłat itp... To jest chore. Pracuje dla firmy która posiada swoje sieci w całej Polsce, co rusz nowa placówka. Jak proszę o podwyżkę lub umowę o pracę, to za każdym razem słyszę o braku funduszy. Błagam. Dopóki Rząd pozwala prywatnym przedsiębiorcom na samowolkę, nie dziwmy się że mają pracowników za nic. Jak nie ten to inny... Prywaciarze oszczędzają każdy grosz kosztem pracowników, a później pławią się w luksusach. Jak można, ja bym po nocach spać nie mogłą dając ludziom psie pieniądze za ciężką pracę, na dodatek zwolnić mogą w każdej chwili bez podania przyczyny....a wymagania rosną. Dopóki prawo się nie zmieni dopóty młodzi ludzie będą wykorzystywani. Niech ktoś się w końcu tym zajmie!!!

           Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

           1. ptysia #1531287 | 85.219.*.* 3 lis 2014 12:11

            witam ja pracuje jako sprzątaczka w biurze mam jedno skargę i mam umowę o prace na okres próbny bo mam niepełnosprawność orzeczenie czy mogą mi przedłuży umowę o prace proszę mi napisać no stop myślę mi nie da umowy o prace

            Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

           2. torog #1514101 | 89.239.*.* 20 paź 2014 12:24

            Tez pracuje na umowę zlecenie. Jak mi się nie chce to ideę do domu. Wszystko zależy od umowy jakie są w niej zapisy.

            Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

           3. czarny kot #1431106 | 178.180.*.* 3 lip 2014 17:22

            Czy na umowie zlecenie mogę pracować 9 dni pod rząd po 12h? Gdzie czas na odpoczynek?

            Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

            1. fgh #1413171 | 94.254.*.* 8 cze 2014 15:23

             25 lat wolności dla wybrańców solidarności )))))))))))))) a główna kukła nawet zdania po polsku nie potrafi sklecić. Mundry tylko ten najważniejszy rozum przez tył mu uleciał. Nierób nic nie robi i spokojnie się przygląda jak pseudo rząd upokarza Naród polski umowami śmieciowymi ! ikona )))))))))))) czego????????????

             Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            2. 3werty #1413167 | 94.254.*.* 8 cze 2014 15:17

             umowy śmieciowe to rozbój w biały (noc także) dzień Qrewska polityka Thuska obraża Polaków i poniża ich godność. SS-syny kpią z Narodu ale przyjdzie taki czas jak ich spotka kara boska.Powinni zlikwidować umowy smieciowe bo pracodawcy(hieny cmentarne) i tak muszą kogoś zatrudnić a jak nie to niech s... do swoich krajów. jest gorzej niż za komuny!!!!!!!!

             Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            3. 3werty #1413163 | 94.254.*.* 8 cze 2014 15:12

             umowy śmieciowe

             ! - + odpowiedz na ten komentarz

            4. ryzykant #1407839 | 89.73.*.* 1 cze 2014 08:59

             Nie wiem jak to ująć.Podpisałem zlecenie umowę podejmując się opieki nad osobą starszą i musiałem być przy tej osobie przez 720 godzin w miesiącu,czyli 24 godzin na dobę.Tak przez 2 miesiące.Zarabiałem niecałe euro na godzinę a dietę ponad 12 euro wliczyli mi w wynagrodzenie.Musiałem sam się żywić w tym okresie.Jak to jest?To jest w porządku ze strony pracodawcy?

             Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            5. anonim #1371912 | 78.8.*.* 10 kwi 2014 09:35

             czuje sie wykorzystana poniewaz na niektorych zmianach jestem sama bo tak jest ustalony grafik gdzie powinny byc 2 osoby.Platne oczywiscie tyle samo czy jestem sama czy z druga osoba.Czy tak moze byc?

             Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

             1. pytająca Bodzia #1337297 | 109.196.*.* 28 lut 2014 09:58

              Od 01-07-2013 roku jestem zatrudniona na umowę zlecenie. Firma zatrudniająca wynajęła nas do sprzątania Castoramy .Pracujemy tam po 7 godzin dziennie po 5.50 zł na godzinę .Przerwa 0.30 min. Za pracującą niedzielę mamy dzień wolny do wybrania w tygodniu . Castorama jest zadowolona z naszej pracy bo mamy pochwały za czystosć całego sklepu. Denerwuje nas jednak fakt że jesteśmy ciągle sprawdzani na monitoringu co do wejścia i wyjścia do pracy.Do każdego zejscia na przerwę .Mamy listę od której do której pracujemy i zeszyt na monitoringu od której do której jesteśmy na przerwie. Co chwilę jesteśmy wzywani na dywanik przez osobę opiekującą się nami w Castoramie i straszeni jesteśmy np. tym że odliczą nam minuty. Nie rozumiemy jak to jest -na umowę zlecenie przecież nie musimy mieć zadnych list godzinowych wyjscia i wejścia - ale najważniejsza jest wykonana praca. Proszę o pomoc co możemy z tym zrobić i do kogo udać się po pomoc. Wszyscy 11 osób uważamy to za mobing ,a pracownicy Castoramy śmieją się z nas że my jesteśmy Żydzi a nasz przełożony w Casteramie to SS. Dodam tylko że jeżeli trzeba np. wyłożyć towar to również musimy to zrobić chociaż nie mamy tego w naszych osobistych umowach.

              Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

              1. kajtek #1322425 | 178.36.*.* 11 lut 2014 16:22

               witam bardzo serdecznie mam takie pytanie. jestem zapisany w urzędzie pracyi od grudnia pobieram kuroriówkie. a od pierwszego stycznia podpisałem umowę zlecenie w jednej z firm. i niie zgłsiłem tego do urzędu pracy a pracodawca tylko zgłosił pismo do ZUSu. w styczniu odebrałem jeszcze kuroniówkie i jeszcze teraz w lutym tez powinienem dostać. teraz nie wiem czy jak zgłosze do urzędu ze podjołem prace to czy będę musiął zwrócić pieniądze?

               Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

               1. Pytający #1315517 | 37.7.*.* 4 lut 2014 11:57

                Witam, pracuję w firmie na umowę zlecenie, do tej pracy potrzebny jest mi mój prywatny samochód czy należą mi się zwroty za koszt eksploatacji auta? Dodam, że dostaję pieniądze na paliwo, ale co z eksploatacją? Proszę o poradę :(

                Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

               2. ada #1315332 | 94.75.*.* 4 lut 2014 09:40

                Ja osobiście wolałabym dostać cały etat niż umowę o dzieło, taka forma zatrudnienia jest po prostu bardziej stabilna, polecam artykuł http://www.praca-polska.blog.gowork.pl/l epsza-umowa-o-prace-czy-zlecenie/

                ! - + odpowiedz na ten komentarz

               3. Edyta #1313318 | 78.8.*.* 1 lut 2014 23:08

                Witam pracuje na umowe zlecenie jest nas 3 osoby które tak pracują i każda ma inne wynagrodzenie za taką samą prace i po tyle samo godzin,mam pytanie czy tak może być

                Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

               4. Pilnie #1300898 | 88.135.*.* 19 sty 2014 18:55

                Mam umowe zlecenie i chce sie zwolnic bo znalazłam lepsza prace,wiec czy nie musze juz isc na nastepny dzien do pracy jezeli jest dzisiaj niedziela a ja mam jutro isc do pracy.Umowe moge rozwiazac poprzez internet.prosze o szybka odpoqiedz z góry dziekuje

                Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                1. Jacek #1298834 | 83.25.*.* 17 sty 2014 14:57

                 Moj problem polega na tym ze pracuje na umowe zlecenie w spolce ktora dziala na stoczni . Pracodawca fakt faktem nie interesuje sie bardzo moimi losami w pracy bo widze go raz na mesiac podczas wyplaty ale zlecil mi prace na wydziale stoczniowym gdzie wiekszosc to pracownicy stoczni na umowach o prace. Mistrz wydzialu codziennie mowi na ktora do pracy miejsce zawsze to samo. Wyzysk polega na tym ze pracuje juz 5 lat te samo miejsce te same czynnoci . Nie ma mowy o dniu wolnym bo inaczej Mistrz straszy ze zakonczy wspolprce . 7 dni w tygodni praca 3 zmianowa od 8 godzin do 12 dziennie ... aktualnie pracuje od 2 miesiecy na same nocki . Czy w tym raju nie ma szans na normalne zyce !!! Czy to nie jest wyzysk ? kto w koncu zmieni to PRAWO ???? Bo co ja moge ... Wiem ze takich osob tylko u mnie w pracy jest kilkaset !

                 Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                 1. ohrona #1292029 | 77.46.*.* 11 sty 2014 08:37

                  Jest taka firma ochroniarska co zatrudnia na "śmieciowe" umowy ludzi od 18 roku życia, na stanowiska pracownik liniowy, operator monitoringu itd. Pracownicy są przydzielani do obiektów i nie są pod nadzorem pracodawcy bezpośrednio, ale podlegają nadzorowi dyrekcji danego obiektu,a pracodawca zajeżdza kontrolować. Pracownicy pracują nieraz ponad 8 godzin w konkretne dni i godziny, dotyczy to również,nocy, niedziel i świąt i za tą samą śmieszną pensję 6-7 zł/h. Umowy są na czas nieokreślony, pracodawca potrafi zadzwonić i powiedzieć masz przyjść, a jak ci się nie podoba to potrafi zwolnić.Nie obchodzi pracodawcy, że już wcześniej się zgłaszało iż te dni muszą być wolne. Nie ma okresu wypowiedzenia, w każdej chwili potrafi przełożony zadzownić i powiedzieć "dziękuję za współpracę" i nie poda żadnego konkretnego powodu. Pracownicy na takich śmieciowych umowach to nawet chorować nie mogą, bo zaraz krzywo się na nich patrzy. Czy to co czyni ta firma jest zgodne z przepisami?

                  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                  1. kraktak #1288287 | 164.127.*.* 7 sty 2014 00:32

                   PIPowi proponuję przyjrzeć się internetowemu sklepowi popularnych delikatesów - podstawowi pracownicy odpowiedzialni za zamówienia zatrudnieni są wyłącznie na umowy zlecenie i oczywiście tylko osoby ze statusem studenta - nie ma mowy o przejściu na umowę o pracę nawet po kilku latach takiej pracy a trudno tę pracę wykonywać w innym miejscu niż siedziba firmy; pracuje się dłużej niż 8 godzin dziennie.

                   ! - + odpowiedz na ten komentarz

                  2. iwona #1274017 | 193.109.*.* 18 gru 2013 11:48

                   Witam. Ja również pracują od 3 lat na umowe zlecenie. jestem kasjerką. pracuję jak każdy pracownik po 8 godzin tyle że na "śmieciówce" i nic mi się nie należy ani urlop ani chorobowe. Nie mam nawet stałej pensji. Wszystko zależy od tego ilu przyjdzie klientów :-( Moge tylko POmarzyć...

                   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                  3. monika #1246258 | 88.199.*.* 16 lis 2013 18:06

                   ja pracuje rok na umowe zlecenie mam 6.20 na godzine( netto) zeby zarobic 1200złotych musze pracowac 24 dni,pracownicy którzy mają umowe o prace pracują 19 dni za 1200 złotych. musze 5 dni więcej pracowac od nich a to samo robimy

                   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                   1. Kasia #1245802 | 83.26.*.* 15 lis 2013 21:11

                    Witam :) Pracuję w sklepie spożywczym, mam umowe zlecenie, ale pracuję normalnie na cały etat po 8 godzin na dwie zmiany ranki i popołudniówki z tym ze w ciągu miesiąca mam przepracowane 200 godzin( w czym mam tylko jeden dzień wolnego za niedzielę). I teraz moje pytanie ile przerwy mi się należy? jakie skladki pracodawca musi mi odprowadzić? Proszę bardzo o pomoc

                    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                    1. BBBB #1236186 | 4 lis 2013 16:47

                     Witam, Pracuje w firmie niecałe 3 miesiące - w umowie mam zapis stałego wynagrodzenia miesięcznego (wypłacane w ciągu 7 dni od podpisania rachunku - taki mam zapis.) oraz procentowy opis prowizji od sprzedaży. Od miesiaca nie zobaczyłem prowizji a sprzedałem już 3 wydarzenia (wrzesień i październik). Nie otrzymałem również jeszcze rachunku z pracę w październiku. Jak mogę wymóc na pracodawcy aby zapłacił? dodam że prowizja jest jasno opisana - pracodawca już mi pokazywał wyliczenie jaka byłaby to kwota w przybliżeniu i mimo kilku próźb nadal nie zobaczyłem rachunku do podpisu. Chcę się zwolnić bo czeka na mnie praca w lepszej firmie, nie wiem co robić. Dodam, że obecna umowa obowiązuje do końca listopada ale boję się, że jak tu zostanę to zmarnuje czas a pieniędzy nie zobaczę. Boję się również od razu się zwolnić ponieważ potrzebuje bardzo pieniędzy z prowizji oraz poprzedniej pensji i również boję się że mi nie zapłacą (czy mogą nawet jeżeli wypowiem umowę teraz??) Proszę o jakąś radę.

                     ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                     1. nowy #1224183 | 37.225.*.* 21 paź 2013 12:51

                      witam pracuje na umowe zlecenie od roku chodze do szefa w sprawie stalej umowy a on mnie ciagle zbywa to jest fer

                      ! - + odpowiedz na ten komentarz

                     2. vervesen #1220756 | 83.2.*.* 16 paź 2013 22:26

                      Witam Pracując na umowie zlecenia jako kierowca wiadomo ze moim zadaniem jest przyjmować zlecenia na transport i je zrealizować. A jeśli pracodawca wytycza mi np.: Gdzie mam się zatankować i ile litrów mam wlać. Nie mogę przemieścić się autem nigdzie ponieważ słyszę ze auto jest monitorowane i sprawdzane czy nie zmieniło położenia oraz jak bym miał blisko do domu to nie mogę jechać ponieważ jak to ujmuje pracuje. Mam być gotowy w drogę natychmiast. Czy to może byś uwzględnione jako umowa o prace?

                      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                     3. anka #1218552 | 46.76.*.* 14 paź 2013 17:43

                      Czytam i czytam te komentarze odpowiadają na nie sami dyletanci ,nie w temacie. Może jakiś prawnik zabierał by głos w ramach pomocy ludziom zagubionym.Co chwilę jakiś doradca internetowy lekko sobie mówi: idż do PIP, złóż skargę Oni skierują sprawę do sądu pracy.Komu takich porad udzielacie?Zobaczcie jak to jest w rzeczywistości PIP anonsuje swoje przyjście "cwani" kierownicy, pseudo kadrowcy chowają inne regulaminy zakazy. Pokazuja Im tylko umowy wygładzone przez prawników.Zapisy są w porządku ale rzeczywistość jest inna i w większości zachodzi ordynarne omijanie prawa. Wykorzystywanie strachu ,niewiedzy , młodych ludzi,i z "buta"wymuszanie norm, ilości, zwracanie uwag, wzywanie na rozmowy dyscyplinujące, straszenie ,jak nie zaczniesz tyrać to się pożegnamy...Tego już niestety PIP nie widzi i nawet nie raczy porozmawiać z załogą. Potem kawki, obiadki uśmiechy i PIP poszedł. A ludzie nadal tyraja na umowie zleceniu jak o pracę tylko za 50% należnych mu pieniędzy. Oto jak w Polsce bronią się pracodawcy!!!!

                      Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                      1. Aito #1215394 | 83.30.*.* 10 paź 2013 13:55

                       Witam, pracuje w pewnej firmie od 7 miesiecy z czego 6 bylo stazem. Ale nie w tym rzecz mam pytanie. W umowie zleca mi sie prace -handel obuwiem wyprodukowanym przez zleceniodawce. -prace wykonczeniowe przy produkci obuwia. czy pracodawca jest w stanie mnie zmusic do pracowania od poniedzilaku do piatku po 8 godzin (od 8 do 16) po czym w niedziele jechac ze mna na gilede smaochodowa i tam handlowac do 13.

                       ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                       1. n89 #1201188 | 78.9.*.* 20 wrz 2013 13:24

                        Witam pracuje na umowę zlecenie 12godzin dziennie na miesiąc wypada mi 180 godzin. Nie pracuje bezpośrednio pod nadzorem szefa, ale na jego stoisku zamieszczonym w galerii gdzie kontroluje mnie dyrekcja galerii. Czy w takim przypadku pracodawca łamie prawo nie dając mi normalnej umowy o prace?

                        Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                        1. Kasia #1180651 | 95.48.*.* 25 sie 2013 20:39

                         Witam,pracuje na umowę zlecenie już ponad rok.Mam ją przedłużaną co trzy miesiące.Zgłoszę to do PIP i mnie zwolnią.To nie jest takie proste

                         ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                         1. Edek z fabryki kredek #1163277 | 31.183.*.* 6 sie 2013 21:09

                          Nauczmy się okradać swoich pracodawców tak jak oni robią to z nami jawnie otwarcie i patrząc prosto w oczy!!!!im można wszystko a my tyramy za michę zalewaji bo na więcej-większości nie stać!!!a idąc ulicą widzimy leszcza w porsche panamera i mylisz skąd taki łepek ma auto za 500 tysi...otóż odpowiedź jest tylko jedna na każde to porsche i dom i basen przy domu itd pracujemy my polacy!!!!!za każdym razem słysząc(jak ci się nie podoba to spier.....)moje motto!!!!! nauczmy się ich okradać tak samo jak oni robią to z nami!!!!bez żadnej odpowiedzialności prosto w oczy itd!!

                          Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                          1. Gwynbleid #1154490 | 178.42.*.* 27 lip 2013 22:47

                           Witam, pracuję obecnie na umowę zlecenie oczywiście w siedzibie firmy po 8 godz dzienne (ewentualnie dłużej) pod nadzorem "szefa". Rozumiem że w tym przypadku mogę prosić o zmianę umowy na umowę o prace ? Rozumiem też, że po takiej prośbie i ewentualnej zmianie umowy praktycznie natychmiast zostanę zwolniony za taki numer. Jaki więc sens ma całe to działanie skoro zamiast pomagać jeszcze bardziej szkodzi poszkodowanemu / oszukiwanemu ? Jak w takiej sytuacji postąpić, aby nie zostać zwolnionym ?

                           Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                           1. zielonomi #1140357 | 164.126.*.* 11 lip 2013 23:44

                            Jestem zatrudniony na umowie o pracę, odpowiadam też materialnie. Firma państwowa. Mój kierownik jest zatrudniony na umowę zlecenie na 24godz/tyg. i siedzi w tym czasie za biurkiem. Czy jest to w porzadku pod względem prawnym?

                            ! - + odpowiedz na ten komentarz

                           2. nowa49 #1133091 | 91.7.*.* 4 lip 2013 06:41

                            WITAM MAM PYTANIE PRACUJE NA UMOWE ZLECENIE ZA GRANICA JAKO OPIEKUN OSOB STARSZYCH OD DZWIGANIA PODOPIECZNEJ BOLI MNIE SILNIE KREGOSLUP CZY MOJ A FIRMA MA PRAWO ODMOWIC MI ZAKONCZENIA PRACY BO CHCE WYJECHAC NA LECZENIE DO POLSKI BO FIRMA CALY CZAS MOWI MI ZE NIEMAM MOZLIWOSCI ZJAZDU

                            Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                            1. Nat #1108930 | 89.76.*.* 10 cze 2013 11:53

                             Witam, Pracowałam w firmie na umowe zlecenie od 25,04,2013 do 14,05,2013 (umowe mialam na miesiąc do 25,05,2013) zerwałam ja z dnia na dzień nie przychodząc do pracy. Po czym pracodawca nie wypłacil mi do dnia dzisiejszego pieniedzy na konto za przepracowane dni....stwierdził ze nie wykonałam pracy tak jak powinnam i z tego tytułu nie wypłaci mi wynagrodzenia.Czy moge starać sie jednak o swoja naleznośc ???

                             ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                             1. Tomasz #1081132 | 188.33.*.* 11 maj 2013 14:45

                              Witam, od 11 miesiecy pracuje w sklepie na umowe zlecenie po 12 godzin dziennie, wyrabiam w miesiacu po okolo 270 godzin. Obecnie mam zagrozenie zajecia komorniczego calosci wynagrodzenia (takie sa przepisy), pracuje w okreslonym miejscu i pod nadzorem pracodawcy. Aby mi cos pozostalo na zycie to jedynym rozwiazaniem jest aby pracodawca podpisal ze mna normalna umowe o prace i bedzie po klopocie ale nie chce tego zrobic. Wobec tego bede musial sie zwolnic bo nie bede pracowal aby wszystko szlo do komornika a pracodawca tego nie rozumie, a do tego ma powazne problemy personalne. Znajomy prawnik poinformowal mnie, abym przekazal pracodawcy, ze to jest bezprawne wykorzystywanie i moge zlozyc doniesienie do PIP a nastepnie zalozyc sprawe w Sadzie Pracy. Kiedy moge to zrobic? W czasie trwania tej umowy zlecenia czy tez zwolnic sie i zlozyc doniesienie. Z gory dziekuje za sensowne komentarze

                              Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                              1. zwolniona #1070661 | 217.17.*.* 30 kwi 2013 08:59

                               Witam. Od 2 lat pracowałam na umowę zlecenie w pewnej firmie. Wczoraj z dnia na dzień a właściwie z godziny na godzinę zostałam zwolniona, bo nie podpisałam tej umowy w kadrach. Faktem jest, że przypominano mi o niej, ale, że mieszkam daleko( 100 km) nie miałam raczej okazji jej podpisać. Nie otrzymałam żadnego ostatecznego terminu z zagrożeniem utraty pracy, a wczoraj telefonicznie( to ja dzwoniłam) powiedziano mi, że nie mam możliwości już jej podpisania. Mam pytanie - czy to jest zgodne z prawem?

                               Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                              2. K #1067899 | 37.209.*.* 27 kwi 2013 10:03

                               Witam a ja mam takie pytanie,czy pracując w sklepie na umowe zlecenie szef ma prawo zmusić mnie do pracy 1 i 3 maja na zmianę jaka mi na te dni wypada i czy to nie on powinien w te dni być jako właściciel skoro chce mieć otwarte?

                               ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                               1. anna #1063203 | 193.0.*.* 22 kwi 2013 19:14

                                Witam, Jestem zarejestrowana w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku w marcu byłam przez dwa dni po 9 godz. na próbę w pewnym sklepie praca miała być na umowę zlecenie lecz nie udało się dalej pracować nie podpisywałam żadnych dokumentów natomiast firma wypłaciła mi za te dwa dni.Proszę mi powiedzieć czy mam to zgłosić w urzędzie pracy czy nie , ponieważ nie zgłaszałam że podjęłam pracę bo to były tylko dwa dni .

                                Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                                1. Ela #1016557 | 213.238.*.* 9 mar 2013 14:28

                                 Witam. Ja nie mam pytania ponieważ znalazłam odpowiedź w tym artykule. Chciałam tylko zauważyć jak beznadziejnie jest przemyślana w Polsce pomoc bezrobotnym. Otóż pracowałam (do dzisiaj) na umowe zlecenie i byłam z tego zadowolona, bo jako że jestem tegoroczną maturzystką plusami są: elastyczny grafik, praca 10min pieszo od miejsca zamieszkania, kontakt z ludźmi i praktykowanie języków (znam 2 obce). Ale problem w tym że pracowałam w hotelu przy obsłudze śniadań. Więc wszystko było pięknie i kolorowo, szef obiecał mi podwyżkę w tym miesiącu a tu dowiaduję się że jest Inspekcja Pracy i musi mnie zwolnić. Dlaczego? Bo nie mogę pracować na umowę zlecenie ponieważ pracuję w stałych godzinach, pod nadzorem i w firmie ( a gdzie mam kurcze dawać śniadania codziennie gdzie indziej??) Suma sumarum dzięki cudownej polityce państwa nawet to ze jestem uczennicą nie obroniło mnie przed NATYCHMIASTOWYM zwolnieniem. Bo spółki (hotelu) nie stać na zatrudnienie wszystkich na umowę o pracę. I nie dziwię się... I pięknie. Mieszkam sama, za dwa miesiące mam mature, utrzymuję psa. I zostałam bez pracy z dnia na dzień ciekawe kto teraz zatrudni dziewczynę bez wykształcenia i tylko na mniej niż na weekendy bo muszę mieć parę dni wolnego na naukę. Ale może to tylko ja tak widzę. Przecież nasze państwo robi wszystko by żyło się obywatelom jak najlepiej...

                                 Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                 1. Miś #979836 | 188.121.*.* 7 lut 2013 10:18

                                  Szukam po kodeksach regulacji związanych z groźbami itd i nie mogę nic konkretnego znaleść. Sytuacja wygląda tak. Pracowałem na umowę zlecenie w ochronie. Szef mi napisał smsa że mam być na 17 albo już nie pracuję ( normalnie to na 19 - nocka ). Ja się nie zgodziłem i oczywiście wieczorem już szafkę opróżniałem . Wiem że kodeks pracy tu nic nie da , pip też nie bo nie ma umowy, ale czy to można podczepić pod jakieś inne prawo ? Kodeks ? Bo sory się tak nie robi w ogóle ... sąd cywilny i samemu sprawę zakładać czy jest jakaś ustawa artykuł co by to regulowała?

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                 2. niezniszczalny #975466 | 178.37.*.* 3 lut 2013 18:13

                                  Pracuję w pewnej firmie od 6 lat przez 2 lata bez umowy a od 4 na umowę zlecenie praca po 8h dziennie 5-6 dni w tygodniu pod nadzorem kierownika w zakładzie podpisuję listę obecności tak pracuję ja i pozostałych 20 pracowników praca na 2 zmiany nieraz na 3 czy to zgodne z prawem szef mówi że zlecenie.. proszę o poradę czy zgłosić to do PIP

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                 3. xxxxx #957141 | 178.213.*.* 18 sty 2013 16:46

                                  Ja pracuję na umowę zlecenie w firmie i pracuje po 15 godzin dziennie czy ja muszę tak dłgo pracować i po tyle godzin??

                                  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

                                  1. Zosia #957103 | 77.115.*.* 18 sty 2013 16:09

                                   Witam, jestem zatrudniona na umowę zlecenie w hurtowni farmaceutycznej. W umowie mam zaznaczone, ze w przypadku nie powiadomienia pracodawcy o nieobecnosci poniosę karę 50zł. Nawet w przypadku powiadomienia, kierownik wymaga ZWOLNIENIA LEKARSKIEGO. Grafik mamy rozpisany normalnie, jak dla pracowanika etatowego, tj. 8 godz dziennie. W przypadku naprawdę złego samopoczucia, mają pretensje o nieobecność. Czy takie traktowanie jest niezgodne z prawem?

                                   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                                   1. joanna #948361 | 78.30.*.* 11 sty 2013 13:45

                                    witam pracuje na umowe zlecenie u nas w firmie w styczniu każdy dostał premie roczna (ja przepracowałam cały rok) lecz tej premi nie dostałam zapytałam kierownika dlaczego odpowiedzial mi ze mi sie nie należy bo mam umowe zlecenie moim zdaniem troche to nie sprawiedliwe z tego wzgledu bo jeden chlopak tracuje w akordzie on premie roczna dostał a ja nie wiec prosze mi pomoc co moge zrobic w tym przypadku

                                    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                    1. ola #909949 | 46.205.*.* 6 gru 2012 11:59

                                     Mam pytanie. Jestem pracownikiem zleceniowym,mam umowę do 31,12,202 i zaszłam w ciążę.Chcę pracować jak najdłużj,ale boję się że jak w pracy się dowiedzą to nie przedłużą mi umowy.Poza tym czy mam jakieś prawa do urlopu macierzyńskiego. Dodam że za zwolnienie lekarskie nie mam płatne.PROSZĘ O POMOC.

                                     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                     1. Paula*** #886402 | 148.81.*.* 16 lis 2012 10:33

                                      Witam, mam pytanie. Czy jako osoba zatrudniona w firmie prywatnej na czas nieokreślony (czyli mając umowę stałą o pracę. ) mogę zawrzeć umowę zlecenie w instytucji państwowej? Dodam,, że jestem studentką V roku. Czy w zwizku tym zleceniodawca bedzie musiał odprowadzać jakies składki. Czy wogóle mogę byc zatrudniona równocześnie w tej firmie prywatnej na czas nieokreslony jako i pracować na zlecenie dla instytucji pańswowej bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuje.

                                      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                                      1. kasia #859775 | 77.45.*.* 24 paź 2012 19:32

                                       Mam Pytanie. Byłam zatrudniona na umowe zlecenie. Nie przedłużony mi czyli zakończyłam już prace w tej firmie. Nie otrzyamałam wynagrodzenia a w umowie jest zapisane że w ciagu 15 dni. Muszę czekać te 15 dni czy mogę starać się wcześniej o wyplate????? A co jeśli pracodawca spóżni się i nie wypłaci po tych 15 dniach.???????? BARDZO PROSZĘ O POMOC

                                       ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                                       1. BACIAR #845725 | 46.113.*.* 12 paź 2012 15:38

                                        Jesli na umowie miałem okres wypowiedzenia 14 dniowy,a pracodawca poprzez pracownika nieupowaznionego mi daje wypowiedzenie z data i w dniu wypowiedzenia,to czy to jest zgodne ?? I druga sprawa mnie nurtujaca to jest czy za taką forme zatrudnienia--umowa zlecenie--pracodawca powinien wystawic swiadectwo pracy tym bardziej ze tylko w tej firmie pracowałem na czas okreslony a wypowiedzenie zostało przed terminem mi dane ?? i niewiem jak rozwiazac ten problem gdysz musze zgłosic sie do biura zatrudnienia,a bez swiadectwa raczej mi niezalicza tego okresu. Pozatym mam wiele zastrzezen co do firmy w ktorej pracowałem,,i niewiem gdzie to zgłosic by dalsi pracownicy niebyli wykorzystywani poprzez nieuczciwych pracodawcow. jesli jest ktos kto moze w jakikolwiek mnie poinformowac lub doradzic bede bardzo wdzieczny.pozdrawiam

                                        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                       2. Laura #839118 | 91.231.*.* 6 paź 2012 21:03

                                        Ja mam pytanie,jesli mam umowe zlecenie i przez caly czas pracowalam od sierpnia,a od miesiaca juz nie robie,ale umowe mam dalej to to jest mozliwe,zebym miala tyle wolnego??;/

                                        Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                       3. nn #812053 | 212.191.*.* 13 wrz 2012 10:45

                                        A co zrobić jeżeli pracodawca spóźnia się z wypłaceniem wynagrodzenia, a w umowie mam zawarte do kiedy mam mieć wypłacone.

                                        Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                       4. gość #754518 | 188.47.*.* 24 lip 2012 00:18

                                        pytanie z innej beczki - czy aby pracować legalnie na własny rachunek trzeba zakładać firmę czy można wykonywać usługi w oparciu o umowę zlecenie?

                                        ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                        1. Komorowski #700922 | 212.242.*.* 7 cze 2012 08:20

                                         Mam pytanie ?Nie ma odpowiedzi ile godzin można (lub trzeba)pracować na umowę zlecenie, dodam ,że każą mi pracować 7 dni w tygodniu na dwie zmiany i jeden tydzień po 9 godzin, a następny tydzień po 8 godzin. Bez dnia wolnego czy to normalne?Dodam ,że nie dano mi jeszcze umowy do podpisania i pracuję na określone godziny, zmiany, i mam nadzór majstrowej która przestawia mię na stanowiska innych pracowników.Pracuję w warunkach bardzo zimnych około 3 stopni i przerwy mamy po 3,5 godzinie pracy 20 minut.Czy tak można postępować?

                                         Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)