Szkolenie na koszt pracodawcy

2012-04-17 11:26:05 (ost. akt: 2012-04-17 11:27:03)

W wielu firmach w Polsce normą jest obowiązek dokształcania i podnoszenia kwalifikacji. Pracownik ma opłacane koszty szkoleń, ale w zamian przez pewien czas nie może zrezygnować z pracy w firmie. W przeciwnym razie obciążany jest kosztem szkolenia.

Większość osób na stanowiskach kierowniczych w firmach średnich i dużych korzysta ze szkoleń i stałego dokształcania. Firmy, szczególnie duże, stawiają na wysoką efektywność szkoleń. Jeszcze kilka lat temu ważniejsze było odbycie szkolenia niż konkretne korzyści. Obecnie firmy kontrolują podwładnych i rozliczają ich z nauki, która ma bezpośrednio wpływać na efektywność pracownika. Przykładem mogą być szkolenia językowe. Dawniej firmy zapisywały swoich pracowników na grupowe kursy językowe. Obecnie coraz więcej pracodawców dochodzi do wniosku, że większą efektywność uzyska się przez szkolenia indywidualne. Popularne stają się konwersacje z lektorem w siedzibie firmy i na koszt pracodawcy. Szkolenia językowe dają gwarancję poprawy płacy i pracy, stanowią ważne kryterium przyjęcia na stanowiska.
Istnieje też cała grupa zawodów w których liczy się nie wykształcenie, ale umiejętność i przydatność dla firmy. Daje to szanse na zmianę kwalifikacji dla wielu osób np. programowanie PHP, tworzenie stron internetowych, szkolenia z zakresu prowadzenia ksiąg i rachunkowości, programy kosztorysowe w budownictwie. Dużą popularnością cieszą się szkolenia dotyczące zawodów technicznych: np. szkolenia z zakresu obsługi programów CAD (Autocad, Archicad). Osoby z umiejętnościami kreślenia są poszukiwane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Bez problemu znajdują pracę przy kreśleniu inwentaryzacji budowlanych lub projektów zgodnie z wytycznymi projektanta. W tym przypadku ważna jest także wiedza z zakresu budownictwa. Duże szanse na rynku dają też szkolenia z zakresu obsługi programów graficznych (Corel, Adobe) oraz z tematyki Unii Europejskiej (szczególnie dotyczy to pracowników sektora publicznego), które uczą pozyskiwania i obsługi unijnych funduszy. Ponadczasowe są natomiast szkolenia z zarządzania, marketingu, reprezentanta handlowego oraz psychologii pracy. ab

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. monis #2046500 | 81.190.*.* 15 sie 2016 13:23

    akurat w stefczyku, gdzie pracuje stawiaja na rozwoj pracownikow i mamy rozne ciekawe szkolenia

    ! - + odpowiedz na ten komentarz