Freelancer — sam sobie sterem, żeglarzem, księgowym...

2012-06-01 15:10:27 (ost. akt: 2012-06-01 15:11:58)

Wolność wyboru, samodzielność oraz nienormowany tryb pracy to podstawowe zalety bycia freelancerem. Taka forma zatrudnienia jest nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale także stylem życia. Jeśli chcemy wybrać tę drogę, musimy wiedzieć, że poza przyjemnościami będą czekać nas również dodatkowe obowiązki. Dlatego aby ułatwić sobie trudne początki, warto dowiedzieć się, jakie pułapki czyhają po założeniu takiej działalności.

Decyzję o freelancingu podejmują najczęściej młode osoby, które chcą być wolne od poleceń szefa oraz marzą o zarobkach większych niż dotychczas. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ samodzielność wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji,
a duże korzyści finansowe z wykonywaniem wielu zleceń na raz, bez możliwości odpoczynku. Jesteśmy zdani sami na siebie, a nienormowany czas pracy staje się etatem 24 godziny na dobę.

Mierzyć siły na zamiary
Brak doświadczenia i radość z każdego kolejnego zlecenia powodują, że często bez namysłu podejmujemy się zadań, które są niewykonalne. Niestety, dobrego artykułu na 6 tys. znaków nie można napisać w pół godziny, a kilkuetapowego projektu nie uda się wykonać w jeden dzień. Dlatego na samym początku warto poznać swoje możliwości, aby w przyszłości rozsądniej planować czas. Oczywiście zasada jest prosta — im więcej pracujemy, tym więcej zarabiamy, ale przecież decydując się na freelancing, zależało nam przede wszystkim na wolnym czasie.

Sama praca to za mało
Planując rozwój swojego biznesu, sumienne wykonywanie zleceń nie wystarczy. Aby utrzymać stały przypływ projektów, musisz zadbać o swoich klientów. Dlatego warto dokładnie poznać profil działalności kontrahentów, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Warto zainteresować nowymi technologiami np. aplikacjami, które pomogą nam uporządkować wiedzę o klientach naszej firmy, stworzyć bazę kontaktów.
Ponadto warto pomyśleć o długofalowej promocji swoich usług. Przed podjęciem jakichkolwiek działań w tym temacie postarajmy się dokładnie zbadać grupę naszych potencjalnych klientów, w ten sposób trafimy do nich z odpowiednim przekazem. Podobny proces powinniśmy przeprowadzić przed tworzeniem nowych ofert tak, aby były dopasowane do indywidualnych potrzeb poszczególnych przedsiębiorstw.

Przez całą dobę
Choć swobodne planowanie sobie rozkładu dnia jest ogromnym atutem pracy freelancera, często mówi się, że właściciel biznesu nigdy nie wychodzi z firmy. Dobry harmonogram jest kluczem do sukcesu, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu. Najpopularniejszy tryb pracy większości firm - od godziny 8 do 16 przeznaczmy na kontakt z klientami i przesyłanie ofert nowym kontrahentom. Pozostały czas poświęćmy na wykonywanie zleceń, pamiętając, że praca to nie wszystko i nawet freelancer ma prawo do wypoczynku.

Skorzystaj z pomocy
Bardzo często freelancerzy chcąc uniknąć problemów z papierkową robotą, decydują się na pomoc specjalistów z tej dziedziny. Można skorzystać z usług biura rachunkowego lub wykupić dostęp do narzędzi ułatwiających samodzielne rozliczanie, czyli pakiet księgowości internetowej. Drugie rozwiązanie jest dedykowane dla firm, które mają niewielką liczbę rachunków miesięcznie. Księgowość internetowa pozwala małym kosztem (kilkadziesiąt złotych miesięcznie) i ze wsparciem ekspertów prawa podatkowego, samodzielnie prowadzić dokumentację finansową. kr

Dobrze wiedzieć

Podstawowa lista księgowych obowiązków freelancera:
• wszystkie restrykcje związane z założeniem działalności gospodarczej, zgłoszenie rachunku bankowego, zgłoszenie ubezpieczeń, wszelkie rejestracje itp.;
• terminowe opłacanie podatków i składek na ubezpieczenie;
• pilnowanie terminów związanych ze zleceniami;
• regulowanie wszystkich fakturowych płatności;
• egzekwowanie należności od zleceniodawców.
źródło: wfirma.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB