Aktywni niepełnosprawni — dobrze pracują, bo im zależy

2012-12-10 11:45:42 (ost. akt: 2012-12-10 11:45:42)

Niepełnosprawność nie musi oznaczać końca życia zawodowego. Coraz więcej osób niepełnosprawnych z sukcesem wkracza na rynek pracy. Według danych GUS spośród ponad 2 mln osób w wieku produkcyjnym z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, 464 tys. jest aktywnych zawodowo.

Aktywni niepełnosprawni — dobrze pracują, bo im zależy

Autor zdjęcia: sxc.hu

Zmienia się świadomość pracodawców w kwestii zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Otrzymują wartościowego pracownika, często o wysokich kwalifikacjach, a na dodatek pracownika lojalnego.
Zatrudnienie niepełnosprawnych wiąże się również z wieloma ulgami finansowymi. Można starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia, zwrot kosztów szkolenia oraz przystosowania i wyposażenia jego stanowiska pracy. Co więcej, możliwy jest również zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy.
Firma zatrudniająca odpowiednią liczbę osób (minimum 6 proc. załogi, przy zatrudnieniu powyżej 25 osób) niepełnosprawnych jest również zwolniona z wpłat na PFRON.

Z korzyścią dla zdrowia
Dla osób niepełnosprawnych praca jest najlepszym sposobem aktywnej rehabilitacji. Dzięki zatrudnieniu, niepełnosprawni zaczynają aktywniej funkcjonować, odblokowują się, otwierają się na ludzi, stają się bardziej pewni siebie.
Niepełnosprawni mogą znaleźć zatrudnienie praktycznie w każdej branży. Jednak każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Niezbędne jest poznanie aspiracji i możliwości osoby chcącej podjąć pracę. Często w rozmowie z doradcą zawodowym okazuje się, że niepełnosprawny może wykonywać pracę, która wydawała mu się nieosiągalna. W niektórych przypadkach z kolei okazuje się, że konieczne jest doszkolenie oraz przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb przyszłego pracownika.
Zawodowa ranga osób niepełnosprawnych wzrosła również w wyniku systematycznych udoskonaleń, którym podlega sprzęt medyczny. W obecnej chwili na rynku jest mnóstwo produktów medycznych nie tylko podnoszących komfort życia, ale i wspierających możliwości efektywnej pracy osób niepełnosprawnych.

Na własną rękę lub przez agencję
Niepełnosprawni mogą szukać pracy na własną rękę, jak również mogą skorzystać z wyspecjalizowanych w tej dziedzinie agencji. Osoby, które chcą podjąć pracę za pośrednictwem takiej agencji mają zagwarantowane kompleksowe konsultacje. Pracodawcy natomiast mogą skorzystać z doradców, którzy mogą np. zasugerować zmiany w firmie, aby móc zatrudnić niepełnosprawnych.
Ogólnie zmniejszająca się liczba osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym (spadek z 2,6 mln do 2 mln osób w latach 2001-2011) oraz korzyści dla pracodawcy wynikające z zatrudniania osób niepełnosprawnych sprawiają, że dochodzi do sytuacji, gdy firmy okresowo borykają się z brakiem odpowiednich osób. Dlatego tak ważne jest to, aby każdy niepełnosprawny uświadomił sobie możliwość podjęcia pracy, która może mu dać nie tylko dodatkowe źródło dochodu, ale również satysfakcję. kr

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Niepełnosprawny #926772 | 46.204.*.* 22 gru 2012 09:56

  Na niepełnosprawnych zarabiają pracodawcy.Zakład Pracy Chronionej Wulkan Olsztyn.Tam jest tak ze niepełnosprawny nie ma nic do powiedzenia np; Ochrona Olsztyńskiego Z.E.T.O.tam pracuje żona Inspektora do spraw ochrony,ta Pani przychodzi do pracy o której jej się podoba i wychodzi .Niepełnosprawni ochroniarze boją się tego inspektora , ponieważ jak ktoś się sprzeciwi to na bruk,a Prezes tej Firmy Wulkan udaje ze nic się nie stało .Może Olsztyński P.F.R.O.N.tym by się zainteresował .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gostek #922643 | 79.188.*.* 18 gru 2012 15:05

   ciekawy artykuł

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)