Przedstawiciel handlowy musi umieć negocjować

2011-11-17 16:02:21 (ost. akt: 2011-11-17 16:02:59)

W ogłoszeniach o pracę aż się roi od ofert zatrudnienia dla handlowców. Nastawieni na sukces, łatwo nawiązujący kontakty z ludźmi, energiczni i otwarci — tacy być powinni. Wymagania niby niewielkie, jednak nie każdy sprawdzi się w tym zawodzie.

Przedstawiciel handlowy musi umieć negocjować

Autor zdjęcia: Dobrochna Bugiera

Obecnie w Polsce jest ponad sto tysięcy handlowców, a zapewne będzie ich jeszcze więcej. W dzisiejszych czasach nie wystarczy wyprodukować produkt — choćby był najlepszy, sam się nie sprzeda. I tu pojawia się zadanie dla przedstawiciela handlowego. Powinien on być nie tylko doskonale wyszkolony w technikach sprzedażowych, ale też świetnie orientować się w branży, której produkty bądź usługi oferuje.Klienta się nie wybiera

Handlowiec powinien również mieć określone predyspozycje osobowościowe: łatwość rozpoczynania rozmowy i wchodzenia w interakcje z ludźmi, opanowanie i umiejętność radzenia sobie w stresujących lub skomplikowanych sytuacjach. Klienci nie zawsze przecież przyjmują handlowców z otwartymi ramionami, często traktują ich wręcz jako intruza i zło konieczne. Przedstawiciel handlowy powinien więc mieć nerwy ze stali, uprzejmie i serdecznie rozmawiać nawet z najbardziej nieprzyjemnymi i niesympatycznymi klientami.
Nie tylko nieprzyjemni klienci są zmorą handlowców. Kolejnym utrudnieniem jest praca bez względu na pogodę, konieczność częstych i nierzadko dalekich wyjazdów i długie godziny spędzane poza domem. Nie każdemu taki styl życia odpowiada, dlatego każdy aplikujący na stanowisko przedstawiciela handlowego, powinien zdawać sobie sprawę, że nie będzie to ośmiogodzinna praca w cieple, przy biurku. Zawód ten jest idealny dla osób energicznych, aktywnych, lubiących zmiany i ciągłe bycie w ruchu.

Zarobki zależą od ciebie

Czy praca w tym zawodzie jest opłacalna? Niektórzy za plus uważają służbowy samochód, laptop i komórkę, w które dobre firmy zaopatrują swoich przedstawicieli handlowych. Minusem są zwykle niepewne zarobki — najczęściej jest to wynagrodzenie prowizyjne: niewielka podstawa, a na resztę trzeba sobie zapracować odpowiednia ilością sprzedanego towaru czy zawartych umów.
Najniższe stawki zarabiają handlowcy w branży spożywczej, gdyż nie muszą mieć wykształcenia kierunkowego. Najwięcej można zarobić w branży farmaceutycznej, medycznej i technicznej, gdzie na przedstawicieli handlowych poszukuje się osób, które ukończyły konkretne studia wyższe.
Zarobki przedstawiciela handlowego są uzależnione nie tylko od branży, w której pracuje, ale też od jego umiejętności. Jeśli nie ma umiejętności i predyspozycji do wykonywania tego rodzaju pracy, nie da mu ona ani pieniędzy, ani tym bardziej satysfakcji z wykonywanego zajęcia.

Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB