Certyfikat zawodowy bywa ważniejszy od dyplomu

2012-03-21 14:59:54 (ost. akt: 2012-03-21 15:00:15)

Certyfikaty zawodowe w zależności od wykonywanej profesji mogą być niezbędne albo tylko poświadczać posiadane umiejętności. Nawet jeśli nie pracujesz w zawodzie tzw. certyfikowanym, to i tak warto rozejrzeć się za specjalnymi egzaminami zawodowymi, gdyż podniosą one twoją wiarygodność u pracodawcy.

Są profesje, w których nie da się wykonywać obowiązków bez uzyskania specjalnego certyfikatu, czy też licencji zawodowej. Do takich zawodów można na przykład zaliczyć lekarzy, tłumaczy przysięgłych, architektów czy księgowych. Osoby wykonujące taki zawód zaufania publicznego zobligowane są do zaliczenia państwowego egzaminu zawodowego, od wyniku którego z kolei zależy uzyskanie prawa do wykonywania zawodu.

Od informatyka do kierowcy
Przedstawiciele zawodów takich jak np. informatycy, graficy komputerowi, czy kierowcy mogą wykonywać swoją pracę bez zdobywania kolejnych uprawnień i zaświadczeń, zazwyczaj jednak decydują się na ten wysiłek, aby polepszyć swoją sytuację na rynku.
Świeżo upieczony absolwent studiów nie od razu może liczyć na wysokie zarobki — dopiero wraz ze wzrostem doświadczenia oraz potwierdzania go właśnie za pomocą certyfikatów, powinna rosnąć jego pensja.
W branży komputerowej najczęściej potwierdza się swoje kwalifikacje za pomocą certyfikatów wystawianych przez duże korporacje. Do najpopularniejszych zalicza się na pewno Certyfikaty Cisco (Cisco Cetified Network Associate) oraz Certyfikat Programisty Java (Sun Certified Java Programmer).
Jednak nie tylko osoby wykonujące zawody zarezerwowane raczej dla absolwentów studiów, muszą nieustannie się rozwijać. Zawodowi kierowcy, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy, oprócz podwyższania kategorii prawa jazdy, powinni też zainteresować się dodatkowymi kursami np. kursem przewozu osób, bez którego kierowca autobusu nie może nawet podjąć pracy. Kierowca, który będzie legitymował się ukończonym kursem bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach lub też kursem pierwszej pomocy, na pewno będzie cenniejszym nabytek dla firmy niż aplikujący o pracę z samym tylko gołym prawem jazdy.

Dostępne, ale nie wszystkim potrzebne
Wiele certyfikatów zawodowych można uzyskać niezależnie od wykonywanej profesji. Do takich zalicza się na pewno certyfikaty językowe. Nadal najbardziej popularne są certyfikaty z języka angielskiego (najczęściej wymaganego w ogłoszeniach o pracę). Począwszy od popularnego First Certificate in English (FCE), aż do Test of English as a Foreign Language (TOEFL).
Zanim zdecydujemy się na zdawanie językowych egzaminów, warto rozważyć, czy są one nam naprawdę potrzebne, gdyż opłata za każdy z egzaminów to kilkaset złotych. W dodatku odbywają się one tylko w wybranych miastach, zdawanie wiąże się więc z dodatkowym kosztem dojazdu. Potem znajomość języka obcego i tak musimy udowodnić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, a wylegitymowanie się certyfikatem nie uchroni nas przed tym etapem rekrutacji. Certyfikat może się więc bardziej opłacić w przypadku mniej popularnych języków, szczególnie jeśli w firmie, w której ubiegamy się o pracę będziemy jedyną osobą posługującą się nim.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB