Dobrze wykształcone, lecz niedoceniane

2011-12-30 15:29:21 (ost. akt: 2011-12-30 15:29:45)

O awans nigdy nie jest łatwo, a przedstawicielki płci pięknej mają jeszcze dodatkowo trudniej. Przeciętna kobieta pracuje na awans cztery lata dłużej niż mężczyzna — przy takich samych kompetencjach, wykształceniu i predyspozycjach.

Dobrze wykształcone, lecz niedoceniane

Autor zdjęcia: sxc.hu

Kobiety z natury są bardziej refleksyjne, emocjonalne, skłonne do wielopłaszczyznowego analizowania sytuacji oraz bardziej skoncentrowane na budowaniu relacji, atmosfery w miejscu pracy. W zawodach, które wymagają podporządkowania i szybkiej realizacji zadań kobiety mogą odczuwać dyskomfort, a co za tym idzie — być mniej efektywne. Ponadto, warto wiedzieć że samo wykształcenie i stopnie naukowe nie są wystarczające do osiągnięcia sukcesu w karierze zawodowej.

Tego na studiach nie uczą
Decydują tu cechy osobowości oraz inteligencja emocjonalna i społeczna. Wykształcenie może przeszkadzać w karierze również wtedy, gdy inżynier musi wykonywać pracę np. handlowca lub nauczyciela, pracę, która nigdy go nie interesowała, a którą podjął z przyczyn ekonomicznych. Wówczas, niezależnie od tego czy jest to kobieta, czy mężczyzna, w naturalny sposób motywacja i potrzeba osiągnięć jest mniejsza.
Większe szanse na zdobycie satysfakcjonującej pracy mają osoby mogące wykazać się: samodzielnością, umiejętnością pracy w grupie, chęcią zdobywania nowej wiedzy, komunikatywnością. Te cechy są powtarzane zaskakująco często, warto więc zacząć je w sobie wyrabiać, o ile natura nas nimi nie obdarzyła. Dobrze widziane na rynku pracy są: pewność siebie, asertywność, ciekawość nowych zadań.

Nie zawsze w cenie
Zdarzają się przypadki, gdy kobieta jest bardziej wykształcona od pracodawcy, który jest mężczyzną. Mądry pracodawca będzie koncentrował się na predyspozycjach i kompetencjach zatrudnionego przez siebie pracownika, a nie na jego płci. Pewne stereotypy myślowe i tendencje rywalizacyjne mogą wpływać na to, że niektórzy pracodawcy w doborze na określone stanowisko kierować się będą kryterium płci.

Kobieta zawodowiec
Wiadomym jest, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni predysponowani są do różnych zawodów. Niektóre z nich określamy jako „typowo męskie” lub „typowo kobiece”. We współczesnym świecie pracy te granice zacierają się coraz bardziej. Gorzej wykształceni pracodawcy, którzy nie chcą zatrudniać lepiej od siebie wykształconych osób, bardzo często skazują swoją firmę na porażkę. Częstym powodem takiej postawy może być obawa, że ktoś zacznie odkrywać, a nawet obnażać ich braki. Niepewność o własną reputację i pozycje nie pozwala otaczać się mądrymi podwładnymi. Skuteczny menedżer będzie otaczał się specjalistami, będzie ich słuchał, traktował jak doradców, a nie potencjalne zagrożenie, niezależnie od tego czy będzie to kobieta, czy mężczyzna.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB