Wirtualne szkolenia są silną konkurencją dla tradycyjnej szkoły

2012-01-19 16:13:44 (ost. akt: 2012-01-19 16:14:10)

E-learning jest jedną z najbardziej popularnych i atrakcyjnych form kształcenia. Chociaż to stosunkowo młoda metoda z roku na rok wirtualne klasy rosną w siłę.

Wirtualne szkolenia są silną konkurencją dla tradycyjnej szkoły

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

W e-learningu przeniesiony zostaje środek ciężkości z nauczyciela na ucznia. Ponadto metoda ta umożliwia samodzielne wybranie formy dostarczanej wiedzy oraz tempa jej przekazywania i przyswajania. Daje szansę zdobycia nowych kwalifikacji, pomaga w podniesieniu konkurencyjności na rynku pracy i uzyskaniu nowego zawodu.

Wirtualny student z małej miejscowości
E-learning umożliwia nie tylko kończenie specjalistycznych kursów czy naukę języka obcego, ale nawet studiowanie. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, mogą obecnie studiować niemal wszyscy — nie trzeba już być mieszkańcem dużego, akademickiego miasta. Nawet mieszkańcy niewielkich miejscowości, dzięki internetowi mogą studiować na najlepszych uczelniach, a co za tym idzie, mają możliwość na lepszą pracę i godziwe zarobki po zakończeniu edukacji. Największe polskie uczelnie wyższe udostępniają kształcenia on-line jako alternatywa dla studiów klasycznych.

Gdzie ławka, gdzie książki

Studia przez internet są zdecydowanie bardziej komfortowe — nie wymagają spędzania wielu godzin w szkolnych ławkach, a mimo to ich absolwenci otrzymują taki sam dyplom jak inni studenci. System e-learning jest połączeniem dwóch bardzo ważnych cech — mobilizacji do ciągłej i bieżącej nauki oraz elastyczność czasową. Forma prowadzenia zajęć jest przejrzysta i przystępna, a zadania, które należy wykonywać samodzielnie, w naturalny sposób wymuszają nadążanie za przerabianą partią materiału. Dostęp do wiedzy jest możliwy z każdego miejsca na świecie, a na wielu uczelniach, oprócz dyplomu w języku polskim, otrzymuje się również dyplom w języku angielskim.

Mama też może się uczyć
E-learning jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które muszą godzić pracę z kształceniem. Studia są elastyczne i łatwo je dostosować do indywidualnych potrzeb każdego studenta.
Doskonale sprawdzają się w przypadku młodych mam, które nie wychodząc z domu, mogą jednocześnie uczyć się i wychowywać dzieci. Na pewno przydadzą się bezrobotnym, którzy zamiast siedzieć bezczynnie w domu, mogą podnosić swoje kwalifikacje. To także idealna forma dla osób niepełnosprawnych, które bez wychodzenia z domu mogą kształcić się w wybranym przez siebie kierunku. Korzystny jest także z ekonomicznego punktu widzenia — umożliwia przeszkolenie dużej grupy ludzi bez konieczności wynajmowania pomieszczeń do zajęć dydaktycznych.

Jesteś samodzielny, dobrze się uczysz
Kształcenie przez internet z pewnością jest korzystne, ale wymaga dużej samodzielności i samodyscypliny, uczestnicy kursów muszą mieć dużą motywację do nauki. Najbardziej skorzystają osoby zmotywowane, które mają obrane cele zawodowe i systematycznie dążą do ich osiągnięcia. E-learning jest bardzo efektywny, ponieważ materiał edukacyjny jest skonstruowany tak, by można było szybko i w prosty sposób przyswoić wymaganą wiedzę. Uczestnicy e-kursów mogą sprawdzać swoje postępy w nauce, a także komunikować się z innymi kursantami i brać udział w dyskusjach. Dzięki specjalnie organizowanym testom, znają też stan swojej wiedzy – mają świadomość tego, co muszą nadrobić czy poświęcić więcej czasu. ab

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB