Zaplanuj swoją karierę zawodową

2012-02-27 10:31:29 (ost. akt: 2012-02-27 10:36:49)

Wybór zawodu jest trudnym zadaniem. Co nam pomoże podjąć dobrą decyzję? Przede wszystkim poznanie samego siebie — swoich możliwości, mocnych stron oraz dobre rozpoznanie rynku pracy — jakich pracowników poszukują pracodawcy i w jakich zawodach.

Zaplanuj swoją karierę zawodową

Autor zdjęcia: sxc.hu

Zdarza się, że w czasie indywidualnych spotkań, doradca zawodowy dowiaduje się, że osoba, która pracuje np. 7 lat, nigdy nie zdiagnozowała swojej osobowości zawodowej — mówi Monika Dąbrowska, doradca zawodowy. — Nie wie więc, co tak naprawdę chciałaby w życiu robić. I nie jest to sytuacja marginalna. Dlatego warto wiedzieć, jak świadomie zaplanować karierę zawodową - dodaje.

Świadomy wybór zawodu
Wybór zawodu nie jest zadaniem prostym, ale im więcej informacji zbierzesz o sobie i tendencjach panujących na rynku pracy, tym większe prawdopodobieństwo, że podejmiesz właściwą decyzję. W pierwszej kolejności powinieneś jak najlepiej poznać samego siebie. Często bowiem zapominamy o swoich mocnych stronach. Istotne jest jednak, aby być ze sobą szczerym. A zatem odpowiedz sobie na pytania:
• Jakie masz dominujące cechy charakteru?
• Czy lubisz doradzać, słuchać innych?
• Czy sprawia ci satysfakcję opiekowanie się ludźmi?
• A może w grupie jesteś osobą, która zawsze wpływa kojąco na „otoczenie”?
Jeśli odpowiedziałeś „tak“ — największe zadowolenie dawałaby ci praca w charakterze np. trenera, nauczyciela, pracownika socjalnego.
Poza dominującymi cechami charakteru powinieneś uczciwie przyznać, jakie wartości cenisz w życiu najbardziej? Czy masz świadomość tego, które z nich chciałbyś realizować w swojej pracy? Czy koncentrujesz się na tym, aby być potrzebnym innym (wiedz, że robisz to wówczas dla samorealizacji). A może celem twoich działań są pieniądze (główną rolę w tym przypadku odgrywają korzyści ekonomiczne). Jeśli natomiast chciałbyś mieć kontakt z ludźmi, to relacje interpersonalne wydają się być dla ciebie najwyższą wartością.

Zainteresowania i prawo do błędów
Często popełnianym błę­dem jest zapominanie o zainteresowaniach. A te najsilniejsze i najtrwalsze należy traktować jak drogowskaz. Jak zatem spędzasz czas wolny? Jakie preferujesz przedmioty w szkole? Jakie filmy/czasopisma lubisz oglądać/czytać?
Analiza tego sprawia, że pogłębiasz samowiedzę i kreujesz obraz samego siebie w określonej sytuacji zawodowej.
I ostatnia, bardzo ważna sprawa przy planowaniu kariery zawodowej — daj sobie prawo do popełniania błędów. Bez tego nigdy nie odkryjesz, kim jesteś i na czym ci zależy.
Monika Dąbrowska

Pamiętaj!

Równie ważne są umiejętności i zdolności.
Z reguły dzielone są one na trzy grupy i dotyczą:
• danych (jeśli lubisz wyszukiwać, kompilować, analizować, pamiętać szczegóły)
• ludzi (jeśli umiesz pomagać, doradzać, oceniać, selekcjonować, motywować i przekonywać)
• rzeczy (o ile satysfakcję sprawia ci precyzja, siła, wytrzymałość, instalowanie, montowanie a nawet hodowanie czy demontaż).

Dobrze wiedzieć

• Rozwój zawodowy, jest procesem ciągłym, a zatem raz podjęta decyzja nie musi być ostateczną..
• Dokształcaj się, pytaj, szukaj rozwiązań — tylko takie działania stymulują umysł do odnajdywania odpowiedzi i nie pozwalają na stagnację — wroga rozwoju zawodowego.
• Bądź cierpliwy — nic nie przychodzi od razu.
• Czerp satysfakcję z każdego kroku, który przebyłeś w rozwoju zawodowym — tutaj nie chodzi tylko o cel, ale o całą drogę, którą masz do przebycia.
• Szukaj wsparcia — nie bój się innych pytać o zdanie czy radę.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB