Praktyka to dobry początek kariery

2012-03-15 15:24:09 (ost. akt: 2012-03-15 15:25:54)

Coraz więcej studentów korzysta obecnie z możliwości podnoszenia własnych kwalifikacji zawodowych poprzez odbywanie praktyk i staży. Bogatą ofertę proponują zarówno funkcjonujące przy uczelniach biura karier, jak i same firmy — potencjalni pracodawcy absolwentów.

Dla wielu pracodawców, zwłaszcza w branżach związanych z nowymi technologiami, znacznie bardziej liczy się dziś doświadczenie i realne umiejętności niż wiedza zdobyta na studiach. Dlatego, planując karierę zawodową, warto jeszcze w trakcie nauki poszukać rozwiązań, które umożliwią wykorzystanie teoretycznej wiedzy w praktyce, zdobyć doświadczenie i w ten sposób zwiększyć szanse na atrakcyjną pracę w przyszłości. Możliwości jest wiele. Wystarczy udać się do biura karier funkcjonującego przy uczelni, przejrzeć oferty praktyk proponowanych przez firmy lub wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest np. wyjazd na interesujący staż zagraniczny.

Praktykuj nieobowiązkowo
Odbycie praktyki studenckiej jest często warunkiem zaliczenia kolejnego semestru na studiach. Na wielu uczelniach studenci muszą więc „praktykować” obowiązkowo, co nie zawsze przyjmowane jest przez nich z entuzjazmem. Zwykle okazuje się jednak, że umiejętności zdobyte podczas stażu w przyszłości bardzo się przydają — mogą stać się przepustką do ciekawej i rozwojowej pracy. Oceniając realnie swoje możliwości i myśląc przyszłościowo o własnej karierze, nie należy poprzestawać tylko na obowiązkowych praktykach studenckich. Warto jak najwięcej czasu poświęcić na dodatkowe kursy i szkolenia, które jeszcze bardziej podniosą nasze kwalifikacje. Inwestycja w samego siebie zawsze się opłaca.
Doskonałym źródłem wiedzy na temat rozmaitych praktyk, staży czy kursów są biura karier. To instytucje powoływane przy uczelniach wyższych, które mają na celu ułatwienie startu studentom i absolwentom na rynku pracy oraz pomoc w ich dalszym rozwoju zawodowym. Biura karier oferują zainteresowanym m.in. różnorodne szkolenia i kursy dodatkowe, ale również często współpracują z przedsiębiorstwami i organizacjami, w których studenci mogą m.in. odbywać praktyki zawodowe, a w przyszłości starać się o pracę.

Staż i kariera w światowej firmie

Obecnie coraz więcej zagranicznych przedsiębiorstw decyduje się na otwarcie swoich oddziałów w Polsce. To doskonała perspektywa dla młodych i zdolnych ludzi, którzy marzą o karierze w międzynarodowym przedsiębiorstwie i pracy przy prestiżowych projektach.
Jednak, by dobrze ocenić swoje szanse, każdy kandydat powinien wiedzieć, jak przygotować odpowiednie CV oraz list motywacyjny, jak uniknąć typowych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej a także, jak do procesu rekrutacji w konkretnej firmie dobrze się przygotować. Warto więc korzystać także ze spotkań z przedstawicielami firm, które organizują biura karier przy uczelniach.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB